07.08.2017, 00:00

Základ modernej ekonómie položil škótsky filozof

Rodák z Kirkcaldy Adam Smith vytvoril vo svojom spise Bohatstvo národov z 18. storočia novú teóriu, ktorú do dnešných dní poznáme pod názvom neviditeľná ruka trhu.

Na dielo Adama Smitha dodnes poukazujú mnohí významní svetoví ekonómovia.
Zdroj: Reuters

Osud sa s ním od narodenia príliš nemaznal. Mal poruchu reči, kvôli ktorej bol často terčom posmeškov od spolužiakov. Otec zomrel dva mesiace po jeho narodení a vychovávala ho iba matka. V pomerne mladom veku začal trpieť neurotickými prejavmi, kvôli čomu sa u neho postupne vyvinul silný nervový tik v tvári.

Možno aj to bol dôvod, prečo sa rodák z malého škótskeho mestečka Kirkcaldy asi 20 kilometrov severne od Edinburghu Adam Smith už od detstva radšej obklopoval knihami než spoločnosťou ľudí. Vypracoval sa na špičkového mysliteľa, ktorý je zakladateľom modernej ekonómie a duchovným otcom pojmu neviditeľná ruka trhu. Jeho kniha Bohatstvo národov, ktorá dodnes patrí medzi najcitovanejšie diela v histórii vôbec, dostala prívlastok Biblia kapitalizmu.

Zmysel pre slobodu a racionalitu
Mladý Adam, ktorý vyrastal v prvej polovici 18. storočia, bol bezpochyby mimoriadne talentovaným študentom. Ku knihám ho odmalička viedla nábožensky založená matka Margaret Douglasová, ktorá bola poslankyňou škótskeho parlamentu. Glasgowskú univerzitu začal navštevovať v roku 1737 už ako 14-ročný. Spočiatku sa venoval morálnej filozofii. Už tam začal rozvíjať svoj zmysel a vášeň pre slobodu, racionalitu a voľný prejav.

Adam Smith bol veľmi dobrý žiak a rýchlo si získaval reputáciu. Raketovým tempom napredoval aj v akademickom vzdelaní. Školu v Glasgowe ukončil ako 17-ročný a na postgraduálne štúdiá následne zamieril do Oxfordu.

Smith sa ako 27-ročný stal profesorom na univerzite v Glasgowe. Najprv prednášal logiku, neskôr morálnu filozofiu. A rýchlo si budoval meno aj sieť prominentných kontaktov. Dlhé večery trávil v diskusiách s poprednými politikmi, vynálezcami a filozofmi. Medzi jeho najbližších priateľov patrili napríklad filozof David Hume a inžinier James Watt. S nimi Smitha spájalo najmä to, že všetci traja boli významnými škótskymi rodákmi a patriotmi.

Priemyselná revolúcia
James Watt sa najviac preslávil objavom parného stroja – i keď o skutočnom vynálezcovi dodnes panujú veľké pochybnosti. Isté je, že práve vďaka parnému stroju sa v polovici 18. storočia začali naplno rozbiehať obrátky procesu, ktorý dnes poznáme pod pojmom prvá priemyselná revolúcia. Adam Smith všetky zmeny, ktoré mu bežali priamo pred očami, pozorne sledoval, analyzoval a neskôr opísal vo svojich dielach.

V 50. rokoch 18. storočia v Anglicku väčšina ľudí pracovala v poľnohospodárstve. Populačne dominoval vidiek, kde žili v obciach malé komunity, ktoré obhospodarovali pôdu, pes

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.