08.08.2017, 00:00

Muž, z ktorého si Lenin spravil svojho ideológa

Rodák z nemeckého mesta Trier Karl Marx položil svojím dielom Kapitál základy ekonomickej teórie, ktorou sa dlhé desaťročia riadili všetky socialistické režimy.

Karl Marx
Zdroj: Reuters

Je to muž, ktorého meno sa v mysliach mnohých Slovákov dodnes spája s desaťročiami komunistického režimu. Jeho portréty museli často proti svojej vôli niesť na prvomájových sprievodoch. Jeho busty „zdobili“ nejedno sídlo krajského či okresného výboru komunistickej strany.

Napriek tomu je Karl Marx viac než len hlavným ekonomickým ideológom jedného z najhorších novodobých politických zriadení. Je známy ako zdatný ekonóm, ktorého dielo doteraz citujú mnohí súčasní odborníci. „Karl Marx i jeho diela Kapitál a komunistický Manifest sa stali základným kameňom ideológie socialistických štátov. Spoločne s Friedrichom Engelsom položili základy nového ekonomického smeru, podľa ktorého bola spoločnosť v ekonomickom konflikte medzi buržoáziou a proletariátom,“ hovorí pre HN David Bohuněk, expert českej firmy Comsense analytics.

Popredný revolucionár
Karl Marx sa narodil v roku 1818 do židovskej rodiny, ktorá patrila medzi vyššiu strednú triedu v pruskom meste Trier. Jeho myslenie a filozofiu formovali veľké ekonomické, politické aj sociálne zmeny z polovice 19. storočia.

Revolučný rok 1848, ktorý zasiahol takmer celú západnú a strednú Európu, zastihol mladého Karla vo Francúzsku. Práve odtiaľ sa prelomová vlna rozšírila do väčšiny európskych krajín. V roku 1848 zverejnil Marx spolu s Engelsom svoje prvé významné dielo, ktoré sa po jeho smrti stalo povinným čítaním vo všetkých ľavicových knižniciach – slávny Manifest komunistickej strany. Z tejto knihy pochádza známe heslo, ktoré ako mantru desaťročia opakovali komunistickí funkcionári a médiá – Proletári všetkých krajín, spojte sa.

Marx všetky zmeny sledoval takpovediac v priamom prenose. Najprv v Paríži a o pár rokov neskôr v Londýne, kam sa presťahoval s manželkou a deťmi. Hoci jeho žena Jenny von Westphalen pochádzala z prominentnej šľachtickej rodiny, Marxovci žili v Anglicku vo veľmi skromných pomeroch.

V priebehu rokov prežitých v londýnskej štvrti Soho plnej robotníkov a chudobných prisťahovalcov rástol Marxov odpor voči kapitalistickému zriadeniu. Keď v roku 1864 založili v Londýne Prvú internacionálu, Marx pre ňu napísal množstvo vyhlásení a rezolúcií. Zároveň sa snažil koordinovať proletárske hnutia po celej Európe.

Karl Marx neskôr všetky svoje poznatky a skúsenosti z tohto obdobia analyzoval vo svojich kľúčových dielach. V nich zaujal jednoznačný postoj voči hlavným pilierom kapitalizmu. „Odstránením súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov a nastolením beztriednej komunistickej spoločnosti by sa spoločnosť mala dostať do ideálneh

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.