16.08.2017, 00:00

Ekonóm Piketty: Majetok bohatých rastie prirýchlo

Francúzsky ekonóm analyzuje vo svojom slávnom diele Kapitál 21. storočia príčiny nerovnomerného rozdelenia majetku.

Thomas Piketty
Zdroj: Reuters

Predstaviteľ mladej generácie odborníkov, ktorí majú blízko k ľavicovému ekonomickému zmýšľaniu. Autor kultovej teórie, ktorá analyzuje distribúciu bohatstva v Európe a Spojených štátoch v priebehu posledných 250 rokov. A v neposlednom rade rebel, ktorý odmietol prevziať z rúk bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda prestížny Rád čestnej légie na znak nesúhlasu s jeho socialistickou ekonomickou politikou.

Rodák z francúzskeho mesta Clichy Thomas Piketty patrí vo svojich 46 rokoch medzi najznámejších ekonómov súčasnosti. „Tento bývalý stúpenec francúzskych socialistov sa v roku 2013 preslávil dielom Kapitál 21. storočia. Píše v ňom, že ak je v dlhodobom horizonte miera návratnosti kapitálu vyššia než tempo rastu danej ekonomiky, koncentruje sa bohatstvo, ktoré je nerovnomerne rozdelené,“ vysvetľuje pre HN David Bohuněk, expert českej spoločnosti Comsense analytics.

Úpadok a degenerácia
Nerovnomerné rozdelenie majetku spôsobuje podľa Pikettyho hospodársku aj sociálnu nestabilitu a môže viesť až k patrimoniálnemu kapitalizmu, v ktorom je bohatstvo dôležitejšie než ekonomická aktivita. Ďalším dôsledkom je úpadok a degenerácia danej spoločnosti. „Ako riešenie vidí Piketty napríklad zavedenie globálneho progresívneho zdanenia,“ dopĺňa Bohuněk.

Thomas Piketty rozpísal svoju najznámejšiu teóriu o distribúcii bohatstva za uplynulého štvrť tisícročia na 700 stranách. Vo svete ekonómie vyvolal dielom Kapitál 21. storočia skutočný ošiaľ. Celých 15 rokov zbieral a analyzoval dáta o majetkových pomeroch a príjmoch obyvateľov troch desiatok najvyspelejších krajín sveta. V prípade Spojených štátov, Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie sa mu podarilo dostať až do 19. storočia, či dokonca ešte hlbšie do minulosti.

Súčasťou rozsiahlej práce sú desiatky grafov, ktoré ukazujú, ako sa v jednotlivých krajinách v priebehu rokov a desaťročí menili mnohé ekonomické veličiny. Skúmal napríklad, aký podiel malo jedno percento ľudí s najvyššími príjmami na celkovom národnom príjme. Analyzoval pomer hodnoty súkromného kapitálu voči ročnému národnému príjmu či podiel príjmov z práce a kapitálu na národnom príjme. Objektom jeho výskumu boli tiež výnosy z kapitálu, zloženie zdrojov príjmu v rôznych skupinách obyvateľstva, výška minimálnej mzdy, veľkosť zdedených majetkov či výška daní.

Koncentrovaný kapitál
Základným výsledkom Pikettyho práce je zistenie, že keď výnosová miera kap

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.