11.08.2017, 00:00

Kritizuje voľný trh aj euro. A má Nobelovu cenu

Americký nositeľ Nobelovej ceny Joseph Stiglitz sa preslávil predovšetkým teóriou asymetrických informácií.

Joseph Stiglitz
Zdroj: Reuters

Je nositeľom prestížnej Nobelovej ceny za ekonómiu. V minulosti pôsobil ako hlavný ekonóm a viceprezident Svetovej banky aj ako ekonomický poradca bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. A v neposlednom rade je autorom viacerých teórií týkajúcich sa hospodárskeho rozvoja a globalizácie svetovej ekonomiky.

Američan Joseph Stiglitz patrí do súčasnej generácie ekonómov, ktorí najviac ovplyvňujú nové trendy v tomto vednom odbore. „Zaraďuje sa ku škole novej keynesiánskej ekonómie, ktorá uprednostňuje štátne zásahy do ekonomiky pred neviditeľnou rukou trhu. Zároveň využíva teóriu asymetrických informácií,“ uviedol pre HN David Bohuněk, expert českej spoločnosti Comsense analytics.

Na konci s dychom
Stiglitz razí teóriu, že neoliberálna ekonomika, ktorá necháva voľnú cestu trhu, je na konci s dychom. Podobne ako jeho veľký vzor John Maynard Keynes tvrdí, že štát by mal do ekonomického diania zasahovať a riadiť ho. „Myšlienka, že slobodný trh všetko vyrieši, sa historicky ukázala ako nefunkčná. Platí to momentálne vo vyspelých aj v rozvíjajúcich sa krajinách,“ píše v jednej zo svojich štúdií Stiglitz.

Neoliberalizmus dominoval západnému ekonomickému zmýšľaniu od 80. rokov minulého storočia. Za duchovného otca ekonomiky tých čias je považovaný ďalší významný ekonóm 20. storočia Milton Friedman, ktorý bol poradcom republikánskeho prezidenta Ronalda Reagana aj britskej konzervatívnej premiérky Margaret Thatcherovej. Hlavným motorom ekonomickej prosperity bolo podľa tejto teórie posilňovanie súkromného sektora, prísna menová politika, otvorenosť trhu a minimalizácia vládnych zásahov.

A práve s týmito tézami Stiglitz ostro nesúhlasí. Naplno sa to ukázalo po roku 2008, keď svet zasiahla silná finančná kríza. Od tohto zemetrasenia sa v ekonomických kruhoch začala nedôvera voči neoliberalizmu postupne posilňovať.

„Eufória zo slobodného trhu je teraz nenávratne preč. Tak medzi akademikmi, ako aj politi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.