20.09.2014, 18:56

Rusko na nás použilo jadrové zbrane, tvrdí ukrajinský minister

Ruské ministerstvo obrany dnes rozhodne odmietlo tvrdenia ukrajinského ministra obrany Valerija Heleteja, ktorý Rusko obvinil z použitia taktických jadrových zbraní počas bojov o kontrolu nad letiskom v Luhansku na východe Ukrajiny.

Vo vyhlásení zverejnenom ruským rezortom na sociálnej sieti Facebook sa sarkasticky konštatuje, že ukrajinský minister by si mal zopakovať kurz pre začínajúcich vojakov, v ktorom sa na prvých hodinách preberajú charakteristické znaky jadrového výbuchu a dôsledky použitia jadrových zbraní.

Ruský rezort podľa agentúry ITAR-TASS vo svojom vyhlásení dokonca špekuluje, že ukrajinský minister bol pod vplyvom "zázračného elixíru", ktorý užil počas návštevy v Poľsku a ktorý mal údajne vplyv na jeho slová.

V komentári ruského ministerstva sa ďalej - už vo vážnom tóne - uvádza, že Heletejove snahy zvaliť neúspech "trestnej operácie" vládnych síl na východe Ukrajiny na aktivity ruských jednotiek "sa už začínajú podobať na paranoju". "Preto to nikto z adekvátnych ľudí už ani neberie vážne," uvádza sa vo vyhlásení.

Niekoľko ukrajinských médií dnes citovalo Halatejevo vyhlásenie pre jedného z novinárov, ktorí ho sprevádzali počas návštevy v Poľsku.

Heletej tvrdil, že ruské ozbrojené sily vypálili na luhanské letisko najmenej dva granáty s jadrovými hlavicami, ktoré vystrelili zo samohybného mínometu 2S4 Tuľpan. Práve z toho dôvodu sa ukrajinskí vojaci potom museli stiahnuť z luhanského letiska. "Údery mali takú silu, že úplne zničili výškové budovy - od prvého po piate poschodie," vyhlásil Heletej.

Heletejov poradca Oleksandr Daniľuk dnes popoludní podľa agentúry Ukrinform poprel, že Rusko proti ukrajinským vojakom na Donbase použilo jadrové zbrane. Dodal však, že v oblasti sa nachádzajú delostrelecké systémy, ktoré sú schopné vypáliť jadrovú muníciu.

Súvisiace články