24.01.2014, 17:14

Toto video vám ukáže krutú realitu Ukrajiny

Volá sa Bartłomiej Maślankiewicz a stal sa hitom internetu. Reportér poľskej televízie Republika vo vstupe z kyjevského námestia komentoval potýčku medzi demonštrantmi a políciou. Video, v ktorom pred kamerou lietajú kamene a policajti bijú obuškami ľudí, dosiahlo na portáli YouTube už takmer milión pozretí.

Vybrali sme najzaujímavejšie pasáže s reportáže:

2:30 - Ako vidíte, ľudia práve utekajú.
3:00 - V tejto chvíli sme uväznení, z jednej strany sme pritlačení k dverám hotela Kyjev, z druhej strany, ako vidíte je polícia a Berkut.
3:30 - Práve nás bijú. Berkut na nás zaútočil.
4:00 - Vážení, som odtrhnutý od svojho kameramana. Všetkých bijú, Berkut aj polícia. Čo robíte? (na policajta) Snažím sa hovoriť s policajtami, ale oni mi iba ukazujú, že mám ísť preč. Bijú novinárov, bijú ženy, určite ste to videli sami.
4:50 - (záber na reportéra a dav policajtov pred ním) Ale ako ste videli pred chvíľou, aj policajti hádžu kamene do protestujúcich.
5:10 - Budem sa asi musieť presunúť, lebo došlo k tomu, že protestujúci začali hádzať na mňa [kamene]
5:25 - Martin, ukáž prosím ťa toho pána, ktorý je oblečený ako policajt, ale hádže kamene do protestujúcich, akoby to bol obyčajný chuligán. Skúsime sa s ním porozprávať a spýtať sa, prečo robí to, čo robí.
5:40 - Ale uteká od nás. Všimol si, že za ním idem s mikrofónom a začal utekať.
5:50 - Martin, prosím schovaj sa nenechaj sa trafiť kameňom (záber na prázdne bojisko).
5:55 - Práve sme v demilitarizovanej zóne, ako vidíte, polícia hádže kamene dokonca aj po mne.
6:05 - Skúsim ísť za nimi a spýtať sa, prečo robia to, čo robia.
6:30 - Pozrime sa, čo sa tu deje, zakrvavený sneh a nad hlavou lietajúce kamene.
7:00 - spýtame sa, prečo robia to, čo robia. "Prečo to robíte? Chceš niekoho zabiť?" (policajt:) "Nie, nie" "Čo robíš?" (druhý policajt:) "Bez komentára." "Ako bez komentára, si Ukrajinec, čo to robíš?"