21.06.2015, 11:19

Európa chce odplašiť pašerákov utečencov. Rozhodne sa zajtra

Začatie vojenskej námornej operácie v Stredomorí - EUNAVFOR Med by mala v pondelok 22. júna schváliť Rada EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu. Za Slovensko sa jej zúčastní minister Miroslav Lajčák.

Táto misia má odstrašiť pašerákov utečencov cez Stredozemné more. Jej operačným sídlom bude Rím. Potrebný na ňu je však súhlas Bezpečnostnej rady OSN.

Náklady s tým spojené sa odhadujú na 11,8 milióna eur v počiatočnom 12-mesačnom mandáte, ktorý môže byť predlžený o ďalšie dva mesiace. Skladať sa bude z niekoľkých fáz, počnúc zhromažďovaním spravodajských informácií o operáciách pašerákov ľudí. Konečným cieľom je, v súlade s mandátom OSN, zachytiť a prípadne znefunkčniť lode používané na prepravu nelegálnych migrantov, či už pôjde o zákroky na otvorenom mori, v líbyjských vodách, alebo pri pobreží.

Očakáva sa tiež, že Rada rozšíri platnosť terajších ekonomických sankcií voči Rusku do konca januára 2016. Na tejto možnosti sa tento týždeň na rokovaní v Bruseli zhodli veľvyslanci členských krajín pri EÚ. Predĺženie sankcií voči Rusku, ktoré majú vypršať 31. júla, má za cieľ vyhodnotiť správanie sa Moskvy pri zavádzaní všetkých bodov februárovej minskej dohody na východe Ukrajiny.

Na zasadnutí ministri tiež zhodnotia možnosti rozvoja vzťahov EÚ s ázijskými krajinami ako aj regionálnymi zoskupeniami. V kontexte budovania Energetickej únie sa budú venovať úlohe energetickej diplomacie pri napomáhaní energetickej bezpečnosti EÚ.

S generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom budú diskutovať o možnostiach rozvoja spolupráce EÚ a OSN a riešení aktuálnych politických a bezpečnostných kríz so zameraním na situáciu v Stredomorí, vrátane problémov migrácie a riešenia konfliktov v Líbyi a Sýrii.