13.10.2014, 19:06

Rozpočet môže naraziť, varujú odborníci

Financmajster Peter Kažimír počíta okrem iného aj s tým, že Slovensko bude mať vyššie príjmy vďaka lepšiemu výberu daní.

Plán hospodárenia štátu pre budúci rok z dielne ministerstva financií je rizikový. Zhodujú sa na tom odborníci a pridávajú sa aj politici. Napríklad poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) ho dokonca označil za nereálny. Hoci cieľ znížiť schodok financií na 1,98 percenta výkonu ekonomiky považuje za správny, neverí, že ho vláda dosiahne.

Financmajster Peter Kažimír (Smer) počíta okrem iného aj s tým, že Slovensko bude mať vyššie príjmy vďaka lepšiemu výberu daní. „Celkovo tento návrh považujem z hľadiska očakávania znižovania deficitu za prehnane optimistický najmä z príjmovej stránky, ktorú sa snaží vláda dlhodobo tlačiť prostredníctvom nových daní a zvyšovania daňovej kontroly,“ upozornil analytik Nadácie F.A. Hayeka Martin Reguli.

Podľa Petra Goliaša z INEKO je zase rizikom to, že v parlamente dôjde k zvyšovaniu výdavkov napríklad na platy učiteľov a štátnych úradníkov. „Čím by bol v podstate obídený zákon o rozpočtovej zodpovednosti a zvýšil by sa cielený deficit. Nateraz je preto priskoro definitívne hodnotiť rozpočet, treba si počkať, čo sa s ním stane v parlamente,“ poznamenal.