12.11.2014, 19:29

Arabi bojujú o podtatranskú technológiu

Firma zo Saudskej Arábie chce budovať slovenské čistiarne vôd v desaťtisícoch.

Začínali ako malá rodinná firma. Dnes už patria vo svojom odbore do svetovej špičky a o ich know-how sa zaujímajú aj v Saudskej Arábii. Reč je o spoločnosti Ekoservis z Veľkého Slavkova, ktorá sa venuje čistiarňam odpadových vôd. Jej zakladateľ Werner Frank postavil svoj biznis na bohatej tradícii československých vodárov, ktorí sa svojimi technológiami už v minulosti dokázali vyrovnať tvrdej medzinárodnej konkurencii. Podtatranci ako prví na Slovensku spustili domovú čistiareň a postupne sa vypracovali medzi európsku elitu vo výstavbe čistiarní odpadových vôd.

Krok so svetom držia vďaka vlastnému polygónu (skúšobni, laboratóriu, pozn. red.) vo Veľkom Slavkove, v ktorom testujú nové technológie. Predurčuje ich na to špecifická geografická poloha v podhorí Vysokých Tatier ako najvyššie položeného miesta na Slovensku a spolupráca s poprednými firmami z Nemecka a Dánska. „Overujeme a testujeme tu výrobky v špecifických podmienkach,“ hovorí pre HN Werner Frank, ktorý spoločnosť založil spoločne so svojím synom Petrom.

Slovenské technológie pracujúce pri extrémnej záťaži zaujali až v Saudskej Arábii. Práve Saudskoarabi by chceli svoje honosné domy v púšti napojiť na čistiarne spod Tatier. „S partnermi z Blízkeho východu rokujeme o predaji nášho know-how, samotnú firmu nepredám,“ tvrdí Frank. V arabskej fabrike chcú ročne vyrábať takmer 50-tisíc čistiarní odpadových vôd, čo doterajšiu produkciu firmy niekoľkonásobne prevyšuje. O spoločnom podniku v saudskoarabskej Džide však Slováci neuvažujú, predaj ich skúseností sa javí ako najlepšia možnosť. „Podarilo sa nám dostať do úzkeho výberu, čakáme na definitívne rozhodnutie,“ hovorí.