01.02.2016, 14:46

Posledná šanca zastaviť obrovskú opustenú loď, ináč narazí na pobrežie

Posledná šanca zastaviť obrovskú opustenú loď, ináč narazí na pobrežie

K francúzskemu pobrežiu sa blíži opustená nákladná loď Modern Express. Francúzi dúfajú, že sa ju podarí odtiahnuť do prístavu skôr, než narazí na pevninu. Kvôli zlému počasiu sa to však stále nedarí, tvrdí portál iDNES.cz.

Nákladná loď s názvom Modern Express je registrovaná v Paname a v nedeľu predpoludním sa nachádzala sto kilometrov od francúzskeho pobrežia medzi mestami Bordeaux a Biarritz.

Všetkých dvadsaťdva členov posádky evakuovali už minulý utorok potom, čo posádka vyslala núdzový signál. Doterajšie snahy o odtiahnutie opusteného plavidla zatiaľ zlyhali. Ďalší pokus sa uskutoční v pondelok.

Je to pravdepodobne posledná možnosť, ako loď do prístavu bezpečne dostať. Ak akcia zlyhá, plavidlo najneskôr v utorok ráno narazí na francúzske juhozápadne pobrežie.

Štyrom expertom, ktorí boli na naklonenú loď vysadení, sa v pondelok podarilo pripojiť k lodi ťažné lano jedného zo zasahujúcich plavidiel. Teraz je potrebné loď obrátiť tak, aby pri jej ťahaní čo najviac pomáhal vietor a loď nabrala rýchlosť. Loď má byť následne odtiahnutá do prístavu.

Pred manévrovaním s loďou a následným odtiahnutím budú všetci štyria odborníci z lode evakuovaní, úrady totiž varujú pred možným pretrhnutím ťažného lana.

Plavidlo je naklonené v uhle 40 až 50 stupňov, uvádza server BBC. Náklad tvorí takmer 3 600 ton dreva a strojov, problém predstavuje predovšetkým 300 ton paliva. Francúzske úrady sa však nechali počuť, že ak loď narazí na breh, budú prijaté potrebné opatrenia, aby nedošlo k jeho úniku.

Tragédia, kedy bolo v dôsledku stroskotania lode znečistené more, sa v Európe stala napríklad v roku 2002. Vtedy ropný tanker stroskotal pri španielskom pobreží a do mora sa dostalo 50-tisíc ton ropy a boli znečistené tisíce kilometrov pobrežia.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.