19.09.2014, 00:00

Kvalita školy uchádzačov o štúdium neláka

Aj školy, ktoré majú výborné výsledky, strácajú študentov. A naopak.

Kvalita školy uchádzačov o štúdium neláka

Rainer Urban budúci týždeň nastupuje na vysokú školu – podobne ako zhruba 30-tisíc ďalších prvákov. Táto generácia tínedžerov začala chodiť na strednú školu po páde svetových finančných trhov. Ekonomická kríza následne znamenala pre Slovensko prepad ekonomiky, dovtedajšie bitky firiem o zamestnancov sa zmenili na rady pre úradmi práce. „Pôvodne som chcel ísť študovať psychológiu, no po rozhovoroch s rodinou a kamarátmi som si kvôli lepšiemu uplatneniu na trhu vybral pozemné stavby,“ hovorí Rainer. Podobne ako on vraj uvažovala zhruba pätina spolužiakov. „Kto to so štúdiom myslel vážne a nechcel školou len prejsť, išiel na techniku,“ dodáva bratislavský gymnazista.

Otočené na hlavu

Nezáujem o kvalitu potvrdzujú aj dáta. Hoci Akademická rankingová a ratingová agentúra pravidelne zverejňuje rebríček kvality škôl a exminister školstva Eugen Jurzyca zverejnil údaje o nezamestnanosti a nástupných platoch jednotlivých fakúlt, študenti sa nimi veľmi neriadia. Podľa analýzy HN sa na prestížnu Fakultu elektrotechniky na bratislavskej STU tento rok prihlásilo o štvrtinu menej uchádzačov ako vlani. Na kvalitnom „matfyze“ bratislavskej Univerzity Komenského v ostatných troch rokoch klesal počet zapísaných študentov každoročne o päť percent. „Deti nemajú k matematike a fyzike vzťah, preto je o ich štúdium malý záujem,“ hovorí dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Jozef Masarik

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).