27.10.2013, 19:51

Podnikatelia, štát zdaní vaše dlhy. Tvrdšie ako doteraz

Vláda od nového roka začne prísnejšie "loviť" neplatičov. Chce tak bojovať proti druhotnej platobnej neschopnosti firiem.

Podnikatelia, štát zdaní vaše dlhy. Tvrdšie ako doteraz

Ste majiteľ firmy, váš dodávateľ vám doručí tovar a vy nezaplatíte mesiac, rok, dva, ani tri. Tak toto sa končí. Ak do jedného roka po splatnosti faktúr dlh neuhradíte, štát vám ho zdaní. A poriadne tvrdými podmienkami, ktoré majú platiť od začiatku budúceho roka a sú súčasťou novely zákona o dani z príjmov.

Takýto je plán vlády, ako chce bojovať proti neplatičom a brániť tak druhotnej platobnej neschopnosti slovenských firiem. Takzvané dodanenie dlhov síce u nás funguje aj dnes, no po novom sa výrazne skráti lehota, počas ktorej nebude musieť firma zaplatiť svoje dlhy. „Táto zmena môže skutočne viesť k tomu, že bude nútiť dlžníkov plniť si svoje povinnosti v kratší čas,“ tvrdí pre HN Peter Pašek, výkonný riaditeľ spoločnosti Accace.

Rovnako bude platiť to, že firmy túto novinku nebudú môcť len tak ľahko obísť. Podľa odborníkov totiž nebude možné, aby sa splatnosť neuhradených faktúr umelo predlžovala. „Podľa návrhu nebude možné predĺžiť splatnosť záväzku kvôli určeniu dĺžky doby po splatnosti. To znamená, že na právny úkon, ktorým by sa mala predĺžiť lehota splatnosti, sa z pohľadu ,zdanenia´ nebude prihliadať,“ tvrdí daňová poradkyňa Alica Orda-Oravcová.

 

Ako sa v praxi prejaví dodanenie dlhov, ako si nesplatenými dlhmi budete navyšovať základ dane a cesty, ako sa novému predpisu vyhnúť. Všetko zajtra v HN.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.