17.10.2014, 00:00

Prievidzu nechali v štichu. So stovkami ľudí

Príbeh japonskej spoločnosti Yazaki v Prievidzi

Do regiónu hornej Nitry prišli v polovici 90. rokov minulého storočia. Odišli z neho pred viac ako štyrmi rokmi. Japonská spoločnosť Yazaki, ktorá do Prievidze prišla v roku 1994, zamestnávala v najlepších časoch viac ako 1200 ľudí, z toho vyše tisícky žien. A všetci títo ľudia prišli vo fabrike o prácu. „Zánik pracovných miest, samozrejme, nie je možné z pozície samosprávy vnímať pozitívne. Pre mnohých obyvateľov to bola veľká rana a priamy dôsledok finančnej a hospodárskej krízy,“ komentovala vtedajšiu situáciu dnes primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Nadštandardné odstupné

Dôvody odchodu firmy z regiónu boli podľa nej jasné. Chceli zracionalizovať výrobu a mali vysoké náklady. Ich zamestnanci však neprišli skrátka. Pri odchode zo spoločnosti dostali nadštandardné odstupné. Ako v roku 2010 povedal pre denník SME

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články