02.09.2014, 00:00

Štát sprísnil pravidlá. Doplatili na to absolventi

Počet mladých ľudí na absolventskej praxi sa znížil. Vláda sprísnila podmienky.

Štát sprísnil pravidlá. Doplatili na to absolventi

Skončil obchodnú akadémiu, ale prácu sa mu nájsť nepodarilo. Ako evidovaný na úrade práce sa rozhodol využiť príležitosť práce cez absolventskú prax. Na mestskom úrade mal pracovať v kancelárii. Namiesto toho spolu s ďalšími mladými sťahoval dokumenty a nábytok z iných budov. „Z takej praxe som do budúcna nemal nič,“ hovorí o svojich skúsenostiach Richard Dubovický.

Mimo svojho odboru v minulosti praxovali stovky až tisíce mladých. Vláda však vlani podmienky sprísnila. Po novom môžu mladí pracovať už len vo firme z ich vyštudovaného odvetvia. Výsledkom tejto zmeny bol výrazný pokles počtu ľudí, ktorí prax absolvovali. Za prvý polrok tohto roka ich bolo približne 3,8 tisíca. Na porovnanie, vlani za rovnaké obdobie praxovalo vo firmách či na úradoch 6,2 tisíca ľudí.

Prísnejšie pravidlá, menej pracujúcich

„Praxovanie len vo svojom odbore sa prejavuje v náročnejšom párovaní ponúkanej praxe u zamestnávateľa a vhodných absolventov s náležitým vzdelaním,“ objasňuje pokles Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce. Podľa Lukáčovej sa tak aspoň peniaze vyčlenené na príspevok nemíňajú zbytočne, ale účelne. Prax v tom, čo vyštudovali, by mladým mala zvýšiť šancu, aby im spoločnosť, v ktorej pracovali, nakoniec ponúkla miesto.


Čítajte viac:

5 faktov o absolventskej praxi

K

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články