10.07.2017, 00:00

Prevaha ekonomických migrantov je mýtus, tvrdí štúdia

mi

migranti loď utečenci
Zdroj: Reuters

Často spomínaný vysoký počet ekonomicky motivovaných utečencov je potom mýtus. Tvrdí to aspoň správa britskej univerzity v Middlesexe, ktorá vznikla v spolupráci s niekoľkými ďalšími organizáciami zaoberajúcimi sa migráciou. Väčšina ľudí plávajúcich námornými cestami do Európy čelí perzekúciám, vojne a hladu, kvôli túžbe ekonomicky si polepšiť migruje „len“ necelá pätina ľudí, píše sa v správe zverejnenej v piatok.

Výskumná správa vznikla v rámci projektu EVI-MED, ktorá sa snaží skúmať migráciu v Stredozemnom mori na základe empirických dát. Vznikla pod záštitou Middlesex Univerzity z Londýna v spolupráci s organizáciami pre migráciu pôsobiacich v Grécku, na Sicílii či Malte.

Z odhadovaného počtu 1 008 616 ľudí, ktorí priplávali do Európy v roku 2015, pochádzalo podľa výskumníkov 84 percent z krajín, ktoré kvôli konfliktom v nich vytvárajú utečencov – vrátane Sýrie, Iraku a Afganistanu. Štvrtina z nich boli deti, píše britský denník The Guardian. Štúdia je založená na 750 dotazníkoch a viac ako stovke výskumných rozhovorov vedených v utečeneckých centrách v Grécku, Taliansku a na Malte. Upozorňuje napríklad na to, že mnoho z utečencov čelilo zneužívaniu, 17 percent má skúsenosť s nútenou prácou. Polovica opýtaných bola počas ich cesty zatknutá a zadržiavaná.

Prevaha ekonomických migrantov

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.