10.07.2017, 00:00

Chirurgický úder proti KĽDR? Odpoveď by bola strašná

kim čong un mapa
Zdroj: Reuters

Severokórejský raketový program prekročil významný míľnik. Totalitná krajina v utorok otestovala medzikontinentálnu strelu, ktorá by podľa expertov mohla doletieť až na Aljašku. Obavy, že nevyspytateľný režim v Pchjongjangu jedného dňa podnikne jadrový útok na Spojené štáty, sú tak opäť o čosi reálnejšie a Washington tak musí premýšľať, aké sú v tejto situácii jeho možnosti.


Americký minister obrany James Mattis zatiaľ situáciu upokojuje. Skúška rakety podľa neho nepriblížila Severnú Kóreu bližšie k vojne s USA, naďalej je uprednostňované diplomatické a ekonomické riešenie krízy. „Neverím tomu, že táto schopnosť nás sama osebe privádza bližšie k vojne,“ uviedol Mattis, podľa ktorého aj americký prezident Donald Trump aj šéf americkej diplomacie Rex Tillerson dali dosť jasne najavo, že USA plánujú v tejto kríze vynaložiť ďalšie „diplomatické a ekonomické úsilie“.

Americká veľvyslankyňa v OSN Nikki Haileyová však v stredu večer vyhlásila, že Spojené štáty sú pripravené použiť na odstrašenie Severnej Kórey všetky svoje kapacity. „Opierame sa o naše úctyhodné vojenské sily. Ak budeme musieť, tak ich použijeme. Dali by sme však prednosť tomu, aby sme sa nemuseli vydať týmto smerom,“ upozornila.


Podľa denníka The New York Times má Pentagon pripravených viacero plánov vojenského zákroku proti Severnej Kórei, od mohutnej invázie až po obmedzené preventívne údery. Spojené štáty tiež organizujú pravidelné manévre s juhokórejskou armádou.

Útok proti KĽDR naposledy vážne zvažoval v roku 1994 vtedajší šéf Pentagonu William J. Perry, ktorý chcel vypracovať plán pre „chirurgický úder“ na severokórejský jadrový reaktor. Neskôr však dospel k názoru, že by tým vyprovokoval vojnu, ktorá by si vyžiadala státisíce mŕtvych, a tak od plánov upustil.


Stávky v kórejskej rulete sú však dnes omnoho vyššie. Pchjongjang odvtedy päťkrát otestoval svoje atómové zbrane (minulý rok odpálil hneď dve) a americkí predstavitelia veria, že má k dispozícii najmenej desať atómových bômb. Na medzikontinentálnu strelu ich zatiaľ nenasadí, ohrozuje však nimi krajiny v dosahu svojich rakiet stredného doletu – teda Japonsko a Južnú Kóreu.

Na dostrel severokórejských diel

Ako by sa severokórejský vodca Kim Čong-un v prípade amerického úderu zachoval, je nejasné. Analytici upozorňujú, že primárnym cieľom mladého diktátora je zachovanie režimu, a preto by svoje jadrové, biologické alebo chemické zbrane použil len v prípade, ak by s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.