03.07.2017, 00:00

Katar vzdoruje nátlaku Saudov

Rijád sa Dauhe vyhráža ďalšími sankciami. Blokáda však nemá až také zlé ekonomické dôsledky, ako sa čakalo.

Katar
Zdroj: Reuters

Kataru včera vypršalo ultimátum, ktoré mohlo byť krokom vpred na zrušenie takmer mesiac trvajúcej blokády hraníc, ciest aj vzdušných trás. Dauha už minulý týždeň avizovala, že podmienky, ktoré predstavili štáty na čele so Saudskou Arábiou, nemieni prijať. A podmienky boli naozaj tvrdé. Od zrušenia televízie Al-Džazíra, ktorá je kritická k režimom v arabskom svete, až po ukončenie diplomatických stykov s Iránom.

K tomu, že podmienky na zrušenie blokády sú kruté, sa vyjadrili samotní predstavitelia krajiny. „Úsilie Rijádu izolovať Katar je nehumánne obliehanie, ktoré môže poškodiť budúcnosť Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive,“ povedal na stretnutí s americkými kolegami katarský minister zahraničia šejk Muhammad bin Abdar Rahmán Sanie. Práve s americkou stranou a Kuvajtom v posledných dňoch Dauha najviac komunikovala a formulovala odpoveď na ultimátum. Kuvajt totiž v celej kauze pôsobí ako mediátor a prostredník, Spojené štáty sú tichým spojencom Kataru, ktorý odmieta blokádu.

O tom, že sa Katar nechystal pristúpiť na podmienky Saudskej Arábie, nepochybujú ani politológovia. „Žiadna krajina, ktorá má nejakú sebaúctu, nemôže na podobné podmienky pristúpiť,“ tvrdí Břetislav Tureček z Metropolitnej univerzity v Prahe.

V prípade, že malý arabský emirát podmienky ignoruje, hrozí mu vylúčenie z Rady pre spoluprácu arabských štátov. To momentálne pozostáva zo šiestich krajín. Katar má však ohromné bohatstvo zemného plynu a ropy a počas blokády mu s potravinami cez letecký most pomáhajú aj Turecko a Irán. „Navyše sa ukazuje, že blokáda veľmi výrazne krajine neubližuje,“ tvrdí Tureček.

V blokáde sa k Saudskej Arábii pridali okrem všetkých krajín na Arabskom polostrove aj Egypt, Eritrea, Líbya a Mauritánia. Tieto africké krajiny dostávajú od Rijádu ekonomickú a rozvojovú pomoc. K blokáde ich Saudi dotlačili cez vyhrážky, že prídu o túto pomoc, alebo im budú znížené kvóty na počty pútnikov do Mekky.

Podmienky Saudskej Arábie na zruš

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.