14.06.2017, 00:00

Malá strana môže vládnuť v Británii. Kto vlastne unionisti sú?

Nová vláda konzervatívcov bude závislá od severoírskej strany, ktorá homosexualitu považuje za hriech.

Arlene Fosterová
Zdroj: Reuters

Rokovania medzi britskými konzervatívcami a severoírskymi protestantmi kvôli tolerovaniu vlády Theresy Mayovej stále pokračujú. Kontroverzné témy, ako sú zväzky osôb rovnakého pohlavia, sa preberať nemajú, o to viac pôjde o ďalšie peniaze z Londýna.

Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa zdala kariéra šéfky severoírskych protestantských unionistov (DUP) a predsedníčky regionálnej vlády Arlene Fosterovej spečatená. Pri provinčných voľbách stratila jej strana hlasy a len tesne obhájila pozíciu najsilnejšej strany pred katolícko-republikánsku stranou Sinn Féin (SF). Po voľbách navyše stroskotali všetky pokusy o vytvorenie novej spoločnej vlády protestantov a katolíkov, ako ju predpisuje takzvaná veľkopiatková dohoda z roku 1998.

Dôvodom bol finančný škandál s ekologickými dotáciami, za ktorý niesla Fosterová priamu zodpovednosť. Keď odmietala odstúpiť, SF koalíciu opustila. Po dlhšom čase tak opäť viselo vo vzduchu nebezpečenstvo priamej správy z Londýna, ktorá bola vykonávaná v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Po minulom týždni však bude mať DUP kľúčový význam pre ďalšiu existenciu vlády konzervatívnej premiérky Theresy Mayovej. Desať severoírskych poslancov v Dolnej snemovni jej zabezpečí väčšinu, a tým aj politické prežitie.

Unionisti vycítili šancu
Ešte bezprostredne po voľbách pritom

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.