09.06.2017, 00:00

Škótsky sen o samostatnosti kríva

Voľby vo Veľkej Británii, Región na severe nemôže podľa odborníkov samostatne prežiť bez pomoci zvonka.

škótsko nezávislosť vlajka
Zdroj: Reuters

V súvislosti s parlamentnými voľbami vo Veľkej Británii sa k slovu dostávajú aj úvahy o osamostatnení Škótska. Predsedníčka škótskej vlády a zároveň líderka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová uviedla, že v prípade, keď brexit a následná dohoda Londýna s Bruselom nebudú pre Škótsko výhodné, bude sa usilovať o vyhlásenie ďalšieho referenda.

Plebiscit o nezávislosti sa v Škótsku už konal. V roku 2014 sa 55,3 percenta voličov vyslovilo za zotrvanie vo Veľkej Británii.

Politicky možná odluka
Pred tromi rokmi ešte nikto netušil, že sa brexit stane realitou a Veľká Británia sa vyberie cestou nezávislosti od Európskej únie. Podľa Sturgeonovej tak ide o výraznú zmenu okolností, ktorá môže následne spôsobiť úplne iný výsledok. Politológovia sú voči jej výrokom skeptickí. „Sturgeonová je oportunistka, ktorá referendum využíva na to, aby sa zviditeľnila a ešte viac dostala do povedomia,“ tvrdí britský politický analytik Robin Shepherd. „Nálada v Škótsku nasvedčuje tomu, že ak by sa referendum konalo, dopadlo by podobne ako v roku 2014,“ dodáva. Za pravdu mu dávajú aj prieskumy. Podľa toho posledného, ktorý organizovala asociácia What Scotland Thinks, je za zotrvanie s Britániou 61 percent opýtaných, 39 je za odlúčenie spod nadvlády Londýna.

Shepherd dodáva, že si samostatné Škótsko vie predstaviť

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.