08.06.2017, 00:00

Rivali Mayová a Corbyn si zmerajú sily v boji o britské hlasy

Prieskumy ukazujú, že konzervatívci majú reálnejšiu šancu na výhru, labouristi doťahujú náskok.

mayová corbyn
Zdroj: Reuters

Zatiaľ čo súčasná premiérka Theresa Mayová je tvrdým a neochvejným zástancom brexitu, jej náprotivok Jeremy Corbyn je vnímaný skôr ako ten, ktorý chce hľadať dialóg s Bruselom. HN vám prinášajú profily oboch kandidátov v dnešných parlamentných voľbách vo Veľkej Británii.

Theresa Mayová: Železná lady 2.0
Súčasná premiérka sa do funkcie nedostala riadnou voľbou, ale ako náhradníčka Davida Camerona, ktorý odstúpil krátko po prekvapivom referende o brexite. Ako druhá žena na poste premiérky sa stala okamžite terčom porovnávania s legendárnou železnou lady Margaret Thatcherovou. Niet sa čo čudovať, obe ženy majú spoločné rysy, medzi ktoré patrí aj tvrdé a nekompromisné vystupovanie a vyjednávanie. Nie nadarmo ju aj niektorí kolegovia zo strany označujú za „príšerne zložitú ženskú“.

Skúsená politička
Rodáčka z Eastbourne vo východnom Sussexe vyštudovala na univerzite v Oxforde geografiu. Napriek vzdelaniu sa zamestnala v Bank of England, neskôr pracovala pre organizáciu APACS, ktorá sa zaoberá klíringom, ako poradkyňa vo veciach medzinárodných záležitostí. Prvý kontakt s politikou mala ako poslankyňa londýnskej mestskej časti Merton v rokoch 1986 až 1994. O štyri roky neskôr sa dostala do dolnej snemovne parlamentu, odvtedy bola volená pravidelne.

Do vysokej politiky sa dostala v roku 2010, keď sa vo vláde Davida Camerona stala ministerkou vnútra. V úrade vykonala policajnú reformu, presadzovala tiež tvrdý postoj voči drogám a snažila sa obmedziť migráciu.

Lepšia voľba pre krajinu
Mayová presadzuje radikálne zníženie migrácie, bez ohľadu na krajinu pôvodu. Za prisťahovalcov chce označiť aj zahraničných študentov. Práve jej tvrdá protimigračná politika je podľa politológov problém. „Radikálne obmedziť migráciu sa spája s určitými obavami. Flexibilný britský pracovný trh, ktorý zamestnáva aj cudzincov je dôvodom, prečo má Veľká Británia takú ní

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.