07.06.2017, 00:00

V Tunisku sa šíri nová arabská jar

Na juhu africkej krajiny sa rozpútali protesty mladých ľudí proti chudobe a vysokej nezamestnanosti.

Tunisko
Zdroj: Reuters

Tuniskom otriasajú protesty, ktoré nápadne pripomínajú revolúciu spred šiestich rokov. Mladí ľudia v posledných týždňoch obsadili zariadenia na ťažbu ropy a zemného plynu na juhu krajiny, kde demonštrujú proti chudobe a vysokej nezamestnanosti v regióne.

Ostré zrážky s políciou si už vyžiadali obete, demonštranti však ustúpiť nechcú. V krajine sa čoraz hlasnejšie hovorí o opakovaní arabskej jari, ktorá sa v roku 2011 rozšírila práve z Tuniska do ostatných krajín v regióne.

Mladí bez práce
V polovici apríla vzniklo v púšti pri ropnej a plynovej čerpacej stanici al-Kamúr, asi 200 kilometrov južne od mesta Tatavín, improvizované stanové mestečko. Z okolitých miest a dedín sa do neho začali schádzať tisíce mladých Tunisanov, znechutených tým, že ani niekoľko rokov po ukončení štúdia nie sú schopní nájsť si prácu.

Nezamestnanosť v regióne medzi mladými dosahuje podľa serveru Middle East Eye 27 percent, medzi čerstvými absolventmi univerzít dokonca až 58 percent. „Mám 34 rokov a pracoval som v Líbyi,“ opisuje situáciu jeden z nich reportérke nemeckej stanice Deutsche Welle.

Keď v Líbyi v roku 2011 prepukli boje, mladý Tunisan sa vrátil do rodnej krajiny. Prácu už však nezohnal. „Nemám nič. Nie som ženatý, nemám dom. Nie je tu ani žiadne miesto, kam by som mohol zájsť so svojou snúbenicou,“ dodal.
Z guvernorátu Tatavín pritom pochádza väčšina tuniskej ropy. V oblasti je niekoľko zariadení na ťažbu ropy, plynu a fosfátov. Plyn tam podľa agentúry Reuters spracúva aj taliansky energetický gigant ENI alebo rakúsky OMV.

Práve zahraničné firmy predstavujú pre demonštrantov najväčší problém. Tuniská vláda im

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.