05.06.2017, 00:00

Prečo sa v poslednom čase stala práve Británia cieľom teroristov? Odpovedá Andor Šándor

Bezpečnostný analytik Andor Šándor si myslí, že dôvodom stúpajúceho počtu teroristických útokov vo Veľkej Británii je aj ich zahraničná politika.

Prečo sa v poslednom čase stala práve Británia cieľom teroristov? Odpovedá Andor Šándor
Zdroj: MAFRA/Petr Topič

Čo znamená, že útoky vo Veľkej Británii sa odohrali tak krátko za sebou? Len pred dvoma týždňami sa útočilo v Manchestri.
Briti po veľkom útoku v roku 2005, kde bolo v metre zabitých 52 ľudí, nastavili bezpečnostné opatrenia a celkom sa im to darilo. Teraz sa však ukazuje, že počet džihádistov vo Veľkej Británii, ktorých monitoruje polícia, je viac ako tritisíc. Tamojšia polícia bude mať problém im čeliť v počtoch, v akých sú v súčasnosti. Sobotný útok bol veľmi ľahko uskutočnený a mal veľkú šancu na úspech. Bohužiaľ, aj keď sa Angličanom podarilo minulý rok zmariť šesť teroristických útokov na ich území, teraz sa ukázalo, že stav nie je dobrý. Ak v budúcnosti prídu podobné útoky ako ten posledný, schopnosť preventívne im zabrániť je takmer nulová.


Prečo sa v poslednom čase stala práve Británia cieľom teroristov?
Neviem, či všetky útoky môžeme zaradiť do zvláštneho riadeného cyklu, k jednému sa dokonca Islamský štát neprihlásil. Je možné, že to je len zhoda okolností, ale pra

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.