18.04.2017, 00:00

V Paríži majú na výber populistov a realistov

Marine Le Pen
Zdroj: Reuters

Už nasledujúca nedeľa sa bude vo Francúzsku niesť v znamení dlho očakávaných prezidentských volieb, ktoré môžu otriasť nielen Francúzskom, ale aj celou Európskou úniou. Finančné trhy či euro tiež nezostanú chladné. Do boja o Elyzejský palác sa prihlásilo celkovo 19 kandidátov, do druhého kola volieb to však majú isté len dvaja. HN vám prinášajú prehľad štyroch najvýraznejších kandidátov a ich šance na úspech.

Marine Le Penová – nepriateľ Bruselu
Populárna politička vedie stranu Národný front, ktorej vedenie prevzala po svojom otcovi ešte v roku 2011. Odvtedy sa Le Penová profiluje ako odporca centralizácie Bruselu, moslimov a prisťahovalcov. V priebehu svojej politickej kariéry už raz na prezidentskú stoličku kandidovala v roku 2012, keď skončila tretia. Svoj slovník postupne zjemňuje a o moslimoch sa už nevyjadruje tak radikálne ako kedysi. Napriek tomu ich spolu s migrantmi využíva na to, aby poukázala na nedostatky Európskej únie. Jednou z jej priorít je v prípade úspechu vyhlásiť referendum o obmedzení právomocí Bruselu či o vystúpení Francúzska z eurozóny.

Čo požaduje: Menej právomocí pre EÚ a návrat k pôvodnej mene, obmedzenie prijímania migrantov na maximálne 10-tisíc za rok, vyhostenie nelegálnych prisťahovalcov, zakázať výstavby mešít a existujúce zavrieť. Chce sa zamerať skôr na výstavbu nájomných domov pre Francúzov, vek odchodu do dôchodku stanoviť na 60 rokov a zaviesť 35-hodinový pracovný týždeň.

Posledné preferencie: 23,5 percenta

Emmanuel Macron –

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.