14.03.2017, 00:00

Peniaze na Mars musí schváliť Trump

Plány na dobytie červenej planéty do roku 2033 posvätil nový zákon. Teraz čaká na odobrenie od prezidenta.

Peniaze na Mars musí schváliť Trump
Zdroj: Reuters

Sny o tom, že sa na červenú planétu postaví ľudská posádka, získavajú podľa najnovšieho zákon, ktorý prešiel minulý týždeň americkou Snemovňou reprezentantov, reálnejšie črty. Prví ľudia by podľa predstavených plánov Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku mali odletieť na Mars najneskôr v roku 2033.

Na pôde Snemovne reprezentantov a Senátu sa o plánoch NASA na nastávajúce dekády debatovalo znovu po šiestich rokoch. Obe komory schválili mesiace pripravovaný zákon, ktorý umožní upravenie priorít NASA bez námietok. Podľa amerického servera Space News nemal ani jeden zo zákonodarcov v novelou žiaden problém.

Zákon bude mať teraz v rukách americký prezident Donald Trump. Ten ho môže vetovať, neočakáva sa však, že bude proti. Za jednu z priorít svojej administratívy už v inauguračnom prejave na konci januára označil „objasňovanie vesmírnych záhad“.

„Veľký krok pre ľudstvo“

Kongres priškrtil NASA rozpočet vo výške 19,5 miliardy dolárov, čo je pol percenta celého amerického federálneho rozpočtu. Detailne ho rozoberá Americká astronomická spoločnosť, podľa ktorej má viac peňazí ísť práve na Trumpom preferovanú sekciu

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.