06.03.2017, 00:00

Kim už stráca posledných spojencov

Po vražde vodcovho brata sa Pchjongjangu obrátila chrbtom Malajzia. Ochladenie vzťahov hlási i Čína.

Kim Čong-un
Zdroj: Reuters

Severná Kórea, ktorá je najizolovanejšou krajinou sveta, prichádza o posledné zvyšky sympatií u ázijských spojencov. Najnovšie si Pchjongjang, ktorý je kvôli uzavretému hospodárstvu závislý od pomoci zo zahraničia, zabuchol dvere v Malajzii. Práve tam totiž pri úkladnej vražde minulý mesiac zahynul Kim Čong-nam, nevlastný brat severokórejského lídra Kim Čong-una.

Kuala Lumpur bol pritom považovaný za druhého spojenca Severnej Kórey, hneď po Číne. Malajzia bola dokonca jedinou krajinou, ktorá umožňovala Severokórejčanom vstup na svoje územie bez víz v cestovnom pase.

S tým je však od dnešného dňa koniec. „Od pondelka potrebujú severokórejskí občania pri návšteve Malajzie opäť víza,“ potvrdili úrady v Kuala Lumpure.

Nadštandardné vzťahy
Smrť 45-ročného Kim Čong-nama, ktorého podľa malajzijských vyšetrovateľov zabili dve najaté ženy mimoriadne nebezpečným a účinným bojovým nervovým plynom VX, tak ukončila nadštandardné vzťahy medzi dvoma ázijskými štátmi. Zlepšovanie vzťahov sa začalo v roku 2003, keď si obe krajiny navzájom otvorili vo svojich hlavných mestách veľvyslanectvá. O šesť rokov neskôr došlo k prelomovej udalosti, keď Severokórejčania začali do Malajzie cestovať bez víz. Žiadna iná krajina sveta to obyvateľom severnej časti Kórejského polostrova neumožňovala.

V roku 2013 dokonca dostal kontroverzný severokórejský líder Kim Čong-un, ktorý mal podľa juhokórejských špionážnych zdrojov nechať počas svojej vlády popraviť stovky ľudí vrátane blízkych príbuzných či vysokopostavených predstaviteľov režimu, čestný doktorát na HELP University v Kuala Lumpure.

Malajzia však varuje, že nemusí zostať iba pri diplomatickej roztržke. Vraždu Kim Čong-nama, z ktorej podozrieva tajné služby kontrolované režimom Kim Čong-una, chce potrestať aj ekonomicky. Takýto krok by sa dotkol vzájomného obchodu medzi oboma krajinami. Severná Kórea dováža z Malajzie spracovanú ropu, prírodný kaučuk či palmový olej. Naopak, do Malajzie exportuje železo a produkty z ocele.

Malajzia patrí takisto medzi krajiny, v ktorých sú zamestnaní severokórejskí robotníci. Zhruba tri stovky Severokórejčanov pracujú v uhoľných baniach v malajzijskom štáte Sarawak.

Prílev turistov
Úrady v Kuala Lumpure otvárali Pchjongjangu dvere aj v iných oblastiach. Zrušenie vízovej povinnosti malo za cieľ pomôcť rozvoju cestovného ruchu a vzájomnej výmene turistov. To sa naozaj začalo dariť. V posledných rokoch navštívili Severnú Kóreu tisícky Malajzijčanov. Pred šiestimi rokmi Pchjongjang dokonca zaviedol pravidelnú leteckú linku do Kuala Lumpuru, aby podporil prílev malajzijských turistov a tým aj tvrdších valút. Opačným smerom prúdili stovky Severokórejčanov.

Všetko sa zmenilo začiatkom tohto roka, keď sa malajzijská vláda rozhodla zakázať severokórejskej leteckej spoločnosti Air Koryo lietať do Kuala Lumpuru. Išlo o súčasť opatrení zavedených po nedávnom schválení

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.