03.03.2017, 00:00

85 strán určí budúcnosť Slovákov vo Veľkej Británii

Trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve bude mať podmienku – úplne zdokladovanú aktivitu na ostrovoch od začiatku pobytu.

Theresa Mayová
Zdroj: Reuters

Vo Veľkej Británii žije Slovák Michal Marek od roku 2008. Za ten čas sa tam usadil, oženil sa, jeho manželka je pôvodom z Poľska. Spoločne už dokonca vychovávajú dieťa. Teraz naňho čaká skúška. Ak bude chcieť mať vo Veľkej Británii trvalý pobyt, bude musieť vypísať 85-stranový dokument. A v ňom zdokladovať celé svoje fungovanie v krajine. Od výplatných pások až po všetky odchody a príchody mimo Spojeného kráľovstva. Ide o jedno z opatrení, ktoré pre cudzincov so sebou priniesol brexit. „Obávam sa, či nájdem všetky potrebné dokumenty,“ povedal Marek.

Zháňanie údajov
Dokument je minimálne svojím rozsahom skutočne odstrašujúci a vyžaduje si nielen množstvo osobných údajov, ale aj príloh. Napríklad už spomínané výplatné pásky, zmluvy zo zamestnávateľmi, ako aj doklady o opustení krajiny na dovolenku či cestu domov. Práve tie môžu predstavovať problém. „Pečiatky do pasov sa občanom Únie nedávajú a pochybujem, že bude každý schopný doložiť letenky či lístky z trajektov,“ tvrdí Daniel Mahoney, politológ z britského Centra pre politické štúdie. Navyše, samotné úspešné vyplnenie formulára ešte negarantuje, že bude žiadosť úspešne uzatvorená.

Nič nie je zadarmo
Problémom pre Slovákov s nedostatočnou jazykovou výbavou môže byť aj samotné vyplnenie formulára. Na to sú však pripravení asistenti ministerstva či právnici. Tí si za pomoc môžu zaúčtovať od 65 až do tisíc libier.

Britské úrady sľubujú, že celý proces posudzovania žiadostí by nemal trvať dlho. Faktom však je, že úrady sa budú musieť vyrovnať so zvýšeným množstvom týchto žiadostí. Termín začatia procesu opustenia Európskej únie sa totiž v Británii začne do pár týždňov.

Získať trvalý pobyt v Británii bude po brexite omnoho ťažšie. Celý proces sa po vystúpení z únie nezaobíde bez hromady papierovačiek zo strany britského Home Office, čo je obdoba ministerstva vnútra, ktoré rieši migráciu a bezpečnosť.

O tom, že to Veľká Británia s brexitom a povoleniami na trvalý pobyt myslí vážne, svedčí aj 85-stranový formulár, ktorý musí žiadat

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.