01.03.2017, 00:00

Saudi priškrtili kohútiky a ustupujú z pozícií, vytúžená cena ropy je však v nedohľadne

Rijád ustupuje od čierneho zlata. Zvyšuje ceny palív na domácich čerpačkách a investuje desiatky miliárd dolárov do obnoviteľných zdrojov.

ťažba ropy
Zdroj: Reuters

Najprv v polovici novembra kapitulovali pred ostatnými hráčmi a súhlasili s tým, aby ropný kartel OPEC zmrazil ťažbu čierneho zlata. Potom v decembri prenechali Rusku titul najväčšieho svetového producenta ropy. Teraz lídri Saudskej Arábie oznámili ďalšie kroky, ktoré potvrdzujú ich ústup z pozície neohrozených ropných vládcov.

Predstavitelia kráľovskej rodiny Saudov, ktorí v najväčšej krajine Arabského polostrova rozhodujú prakticky o všetkom, avizovali investície do obnoviteľných zdrojov energie vo výške 50 miliárd dolárov. A včera sa odhodlali na ďalší krok – zdroje blízke vláde v Rijáde oznámili, že ceny pohonných látok na saudskoarabských benzínkach stúpnu od júla o 30 percent. Cena benzínu a nafty, ktorá je dlhé desaťročia dotovaná zo štátnej pokladnice, sa tak opäť o niečo priblíži k jej reálnym hodnotám na svetových trhoch.

Hranica 60 dolárov odoláva
To všetko sa deje v čase, keď novembrové rozhodnutie o obmedzení ťažby ropy prináša výsledky v podobe výrazného zvýšenia jej ceny. Kým pred novembrovým krokom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa cena značky Brent pohybovala pod úrovňou 45 dolárov za barel, tento rok sa dlhodobo drží nad 55 dolármi.

Hoci však cieľom zmrazenia bolo dostať ropu nad 60-dolárovú hranicu, tá zatiaľ odoláva. „Zdá sa, že zvyšovanie ceny sa zastavilo. Priestor na menší rast tu ešte je. Ten však bude spôsobený skôr špekuláciami, ktoré by nakrátko mohli ropu vytiahnuť k 60 dolárom. Tieto špekulatívne nákupy sú rekordne vysoké najmä na amerických burzách,“ uviedol pre HN Boris Tomčiak, komoditný analytik spoločnosti Finlord.

Fundamenty pre ďalší rast ropy sú však podľa neho skôr nepriaznivé. „Dôvod je ten, že v iných krajinách sa ťažba ropy, naopak, zvyšuje. Týka sa to napríklad Spojených štátov či severských krajín. Veď už v čase, keď štáty OPEC na základe dohody znížili svoju produkciu, bola polovica tohto výpadku pokrytá ťažbou v iných krajinách,“ vysvetlil Tomčiak.

To je podľa neho jedna z príčin, prečo je momentálne na trhu dostatok ropy. Preto neexistuje dôvod na to, aby jej cena nejako výrazne rástla. „Ropa by sa mala aj naďalej držať na súčasných úrovniach, 60 dolárov bude jej dlhodobý limit. Mnohé však bude závisieť aj od toho, aké rozhodnutie prijmú krajiny OPEC na svojom júnovom zasadnutí. Teda či obmedzenie ťažby ukončia, alebo ho predĺžia o ďalších šesť mesiacov,“ doplnil analytik.


Ak by zmrazenie predĺžili, podporilo by to vyššie ceny ropy. Keď ho však ukončia, čierne zlato by sa opäť mohlo pobrať smerom nadol.

Vyššie ceny benzínu
Takéto výkyvy cien ropy však nie sú žiadnou dobrou správou pre krajiny, v ktorých tvorí jej ťažba dôležitú súčasť štátneho rozpočtu. A takouto ekonomikou je bezpochyby aj Saudská Arábia, ktorá až donedávna bola jasnou svetovou jednotkou v produkcii tejto kľúčovej komodity. Po prudkých prepadoch cien ropy sa krajina musela vyrovnávať s obrovskými problémami spôsobenými deficitom v rozpočte, ktorý bol nastavený na oveľa vyššie úrovne.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa kráľovská rodina Saudov rozhodla trh s ropou zreálniť, ekonomiku otvoriť ďalším odvetviam a krajinu urobiť menej závislou od ropného sektora. Už v decembri 2015 Saudská Arábia skokovo zvýšila ceny 95-oktánového benzínu zo 16 eurocentov na 22 eurocentov za liter. Napriek tomu patrí kráľovstvo medzi krajiny so suverénne najnižšími cenami poh

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.