28.02.2017, 00:00

Čech mesiace väznený v Sudáne dostal milosť

Misionárovi Petrovi Jaškovi vymerali 24 rokov väzenia. Českej diplomacii sa podarilo dostať ho späť domov po vyše roku.

Misionář Petr Jašek (vľavo) a český minister zahraničia Ľubomír Zaorálek
Zdroj: Mafra/Petr Topič

Český misionár Petr Jašek, ktorého poslal sudánsky súd v januári na 24 rokov do väzenia, je späť v Česku. Do Prahy ho priviezol v nedeľu neskoro večer vojenský špeciál, v ktorom bol aj český minister zahraničia Lubomír Zaorálek. Jeho tím vyrokoval, že Jašek dostal milosť od sudánskeho prezidenta Umara Bašíra.

„Prezident Umar Bašír udelil milosť českému občanovi Jaškovi a nariadil jeho okamžité prepustenie,“ vyhlásil v nedeľu popoludní šéf sudánskej diplomacie Ibrahim Ghándúr na tlačovej konferencii v Chartúme.

Pomoc diplomacie
Jašek, ktorého súd potrestal za údajnú protištátnu činnosť, sa s ministrom Zaorálkom vrátil do Prahy krátko pred nedeľnou polnocou. Zaorálek potom povedal, že bol stále presvedčený o tom, že Jašek nič neurobil. „Česká diplomacia je na to, aby pomáhala našim občanom v núdzi, a dvojnásobne to platí u toho, kto nič neurobil,“ vyhlásil na kbelskom letisku.

Podľa Jaška boli najhoršie prvé mesiace väznenia, keď bol v jednej cele s príslušníkmi Islamského štátu. „Tí ma ako kresťana neustále napádali. Najskôr išlo o verbálne útoky, neskôr prešli aj k fyzickým,“ povedal Jašek po návrate. „Jeden z väzňov bol podľa ostatných v minulosti aj členom osobnej stráže Usámu bin Ládina,“ dodal.

Čech v sudánskych väzniciach strávil 14,5 mesiaca a držal tiež osem dní hladovku kvôli tomu, že mu spočiatku nebol umožnený kontakt ani s rodinou, ani s českým zastupiteľským úradom. Nákazlivé choroby sa mu vyhli, no hoci vyzeral vitálne, chce sa teraz podrobiť lekárskemu vyšetreniu.

Jašek uviedol, že prešiel pi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.