28.11.2016, 00:00

Zomrel Fidel Castro. Vodca a diktátor

Kubánsky líder bol rozporuplnou osobnosťou, ktorá si napriek tvrdému režimu vždy udržala vysokú popularitu.

Zomrel Fidel Castro. Vodca a diktátor
Zdroj: TASR

Kontroverzná osobnosť, milovaný aj nenávidený, s nálepkou sociálne zmýšľajúceho vodcu, ale aj diktátora. Aj taký bol Fidel Castro, líder, ktorý viedol kubánsky národ viac ako pol storočia. Fidel zomrel v piatok vo veku 90 rokov.

Po desiatkach rokov na čele krajiny sa vodca kubánskej revolúcie v posledných rokoch utiahol do ústrania a moc odovzdal svojmu bratovi Raúlovi. Urobil tak nielen pre svoj vysoký vek, ale aj pre zdravotné problémy.

Cesta k moci
Predtým, než sa Fidel Castro dostal k moci a zvrhol vtedajšieho lídra Fulgencia Batistu, o ňom takmer nikto nepočul. No svojím pochodom na Havanu, rečami o slobode a prosperite sa rýchlo stal miláčikom obyvateľov ťažko skúšanej Kuby. Oporou sa mu stal Sovietsky zväz a s ním spriatelené socialistické krajiny, ktoré ho podporovali v jeho boji proti americkému kapitalizmu a spôsobu života. „Kríza Castrovho režimu prišla po rozpade Sovietskeho zväzu, keď sa ekonomika krajiny citeľne oslabila,“ tvrdí Petr Boháček, špecialista na Latinskú Ameriku. Ranou pre krajinu boli aj sankcie, ktoré na ňu Spojené štáty práve pre spôsob Castrovej politiky uvalili.

So stratou dôležitého spojenca, ktorý sa rozdrobil na menšie krajiny, sa musela Kuba na čele s Castrom vyrovnať po svojom. Otvorila sa svetu, aspoň turizmom. „Sám Fidel povedal, že systém v krajine nefungoval a je potrebné, aby sa Kuba otvorila svetu. Stále mal však výčitky voči kapitalizmu v Spojených štátoch a iných krajinách aj voči ich trhovej ekonomik

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.