17.06.2016, 00:00

Exminister ostro kritizuje Orbána: Približuje Maďarsko k Putinovi

Bývalý maďarský minister financií Lajos Bokros pre HN o ekonomike svojej krajiny aj zmenách v politike:

Exminister ostro kritizuje Orbána: Približuje Maďarsko k Putinovi

Rakúsky historik Paul Lendvai napísal o Maďarsku knihu s názvom Premrhaná krajina. Bol naozaj potenciál vašej krajiny, ktorá robila protrhové reformy už v polovici 90. rokov, premrhaný?
Z väčšej miery, bohužiaľ, áno. Maďarsko zažilo veľký obrat v ekonomickej politike štátu. Stalo sa to už počas prvej vlády Viktora Orbána v rokoch 1998 až 2002. Prvé tri roky Orbán pokračoval v reformách, ktoré som spustil už v roku 1996. Tie pomohli ekonomike zvýšiť export, prilákať zahraničných investorov a zvýšiť rast hrubého domáceho produktu. Lenže v roku 2001 prišla takzvaná Dotcom kríza. Orbán sa po nej rozhodol, že rast ekonomiky bude podporovať štátnymi výdavkami. Navyše bolo pred voľbami. Hoci Orbán voľby prehral, nová vláda socialistov pokračovala v míňaní na dlh a zvyšovala deficit krajiny. Navyše, socialisti zaviedli mnohé populistické veci ako 14. dôchodok či 13. plat.

Kam takáto politika krajinu priviedla?
Viedlo to opäť na pokraj krachu. Mesiac po páde banky Lehman Brothers požiadalo Maďarsko ako prvá krajina Európskej únie Medzinárodný menový fond a Európsku komisiu o záchrannú pôžičku. Dostali sme 20 miliárd eur.

Trhové reformy v Maďarsku robili najmä socialistické vlády, ako napríklad kabine

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.