15.07.2014, 12:07

Danke, Frau Ribbentrop. Ukrajinci zaplavili Merkelovej Facebook

Profil na Facebooku Angely Merkelovej v posledných dňoch zaplavili tisícky Ukrajincov, ktorí nemeckú kancelárku porovnávajú s ministrom zahraničia nacistického Nemecka. Naštvalo ich krátke rokovanie medzi Merkelovou a ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Brazílii počas svetového šampionátu v Brazílii.

Pod príspevkami na profile Merkelovej sa objavili desaťtisíce komentárov, ktoré väčšinou pozostávajú z troch slov: Danke, Frau Ribbentrop. Takisto na Twitteri sa šíri hashtag #DankeFrauRibbentrop.

Ukrajinci týmto spôsobom porovnávajú Merkelovú s Joachimom von Ribbentropom, šéfom nemeckej diplomacie, ktorý v roku 1939 podpísal so svojim sovietskym náprotivkom Vjačeslavom Molotovom pakt o neútočení. V jeho tajnom dodatku si ZSSR a hitlerovské Nemecko rozdelili Poľsko a Pobaltie.


Ukrajinci aj na sociálnych sieťach Merkelovú vyzývajú, aby neverila Putinovi ani argumentom, že konflikt na Ukrajine má etnický charakter, píše ukrajinská agentúra Unian.

Merkelová sa v nedeľu s Putinom zišla v Rio de Janeiro pred finálovým zápasom majstrovstiev sveta a hovorila s ním o potrebe obnoviť mierové rozhovory na juhovýchode Ukrajiny. „Obaja sa zhodujú na tom, že aby mohla kontaktná skupina opäť pracovať, musí byť čo najskôr vyhlásené prímerie," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Je možné, že Ukrajincov naštvala práve zmienka o nutnosti prímeria. Kyjev pred týždňom v Donbase začal ofenzívu, dobýva povstalecké územie a tvrdia, že žiadne prímerie už nebude.

zdroj: idnes.cz