18.06.2015, 00:00

Európa v kríze. Stavia sa nová „železná opona“

Nezhody na kvótach utečencov z členských krajín Európskej únie môžu priniesť kontroly na hraniciach.

Ide o jednu z najväčších kríz Európy za posledné desaťročia. Krízu, ktorú spôsobil nekontrolovateľný nápor utečencov z Afriky a Blízkeho východu. A s ktorou si starý kontinent dokáže poradiť. Dokonca do takej miery, že začína ohrozovať jeden z najsilnejších symbolov Európskej únie. Po 30 rokoch od zavedenia schengenského priestoru, teda odstránenia hraníc, sa ozývajú hlasy volajúce po jeho zrušení. Tým aj po znovuzavedení štátnych hraníc. „Sklony zaviesť kontroly na svojich hraniciach majú tradičné veľké krajiny. Ale narušuje to stabilitu Schengenu,“ vyhlásil pre HN minister vnútra Róbert Kaliňák.

K razantnému kroku už stihlo pristúpiť Maďarsko, ktoré na svojich hraniciach so Srbskom ide postaviť štvormetrový plot. Ako povedal minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijártó, štáty únie hľadajú riešenie, ale Maďarsko si nemôže dovoliť čakať. Okrem toho začali svoje hranice prísnejšie strážiť aj ďalšie európske krajiny. Výrazné problémy sú napríklad vo francúzkom meste Calais, odkiaľ sa utečenci snažia dostať do Veľkej Británie. Situácia je vyhrotená najmä na tamojších cestách. „Tu sú migranti ozbrojení nožmi či slznými sprejmi. Snažia sa zastaviť kamióny a hneď ako sa im to podarí, sa i do vozidla dostať,“ opisuje situáciu redaktor Mladej Fronty Dnes Michal Bělek.

Znovuzavedenie kontrol by mohlo najviac poškodiť krajiny východnej Európy, ako aj Slovensko či Česko. Tvrdí to český politológ Jiří Pehe.


Celá článok nájdete TU!

Kontroly by uškodili najmä Východu

Maďari stavajú plot proti utečencom


Míľniky Schengenu

1985

14. júna Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Luxembursko a Holandsko podpísali Schengenskú dohodu, ktorou sa odstraňovali kontroly na spoločných hraniciach.

1990

K dohode pristúpilo Taliansko.

1991

Schengen sa rozširuje o Španielsko a Portugalsko. O rok neskôr aj Grécko.

1995

Desať rokov po podpise zmlúv začali skutočne miznúť hranice. K dohode pristupuje aj Rakúsko.

1996

Schengen sa rozrástol o Švédsko, Dánsko a Fínsko.

1999

Schengenská dohoda je zahrnutá do práva Európskej únie v rámci Amsterdamskej zmluvy. Trvalú výnimku majú Veľká Británia a Írsko.

2004

K Schengenu pristupuje Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko. Tieto štáty zrušili hranice 21. decembra 2007.

2007

K dohode sa pridali Rumunsko a Bulharsko.

2008

Dohodu podpísalo aj Lichtenštajnsko, ktoré nie je členskou krajinou únie.

2013

Posledným prírastkom je Chorvátsko, odstránenie jeho hraníc je zatiaľ nejasné.