30.07.2015, 13:37

Kiska tvrdo zaútočil na Putina. Rusko obvinil z klamstva

Slovenskému prezidentovi sa nepáči, že Rusko vetovalo vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý by stíhal zodpovedných za zostrelenie lietadla.

"Krajina, ktorá chce hovoriť o pravde a ktorá by chcela ovplyvňovať osudy iných krajín, sa bojí vyšetrovania a klame." Takto nezvyčajne tvrdo kritizoval na Facebooku slovenský prezident Andrej Kiska postoj Ruska.

Slobodne mysliaci človek krúti hlavou

Kiska reagoval na včerajší krok Moskvy, ktorá vetovala návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení medzinárodného trestného tribunálu pre vojnové zločiny, ktorý by stíhal osoby zodpovedné za vlaňajšie zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií nad Ukrajinou. "Vyhýba sa tak hľadaniu spravodlivosti pred celým svetom," komentoval prezident.

"Všetci by sme si želali, aby bol z Ruska náš skutočný priateľ a partner. V boji proti terorizmu, v hospodárskej spolupráci. Vo vede, v kultúre, v športe. Vladimir Putin, žiaľ, zo svojej krajiny spravil niečo, nad čím každý slobodne mysliaci človek len neveriacky krúti hlavou," pokračoval Kiska.

Rusko spochybňuje Holanďanov

Moskva nepodporila vytvorenie tohto tribunálu, lebo na to nevidí opodstatnenie a podľa nej predmetná záležitosť nespadá pod mandát Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Rovnako tak spochybňuje vyšetrovanie prípadu pod vedením holandských úradov.

Záväzná rezolúcia by vytvorila súd, ktorý by stíhal zodpovedných za zničenie lietadla, pričom by vyžadoval účasť všetkých príslušných krajín na tomto procese. Návrh predložilo päť krajín zúčastňujúcich sa na spoločnom vyšetrovaní prípadu - Austrália, Belgicko, Holandsko, Malajzia a Ukrajina -, ktoré boli incidentom najviac postihnuté.

Za návrh hlasovalo 11 krajín v 15-člennej BR OSN, pričom Angola, Čína a Venezuela sa zdržali hlasovania. Rusko dokument ako jediné podľa očakávaní odmietlo.

Pri páde lietadla Boeing-777, ktorý letel na linke Amsterdam-Kuala Lumpur, zahynulo vlani 17. júla všetkých 298 ľudí na palube.

Podľa Ukrajiny i Západu lietadlo zostrelili proruskí povstalci raketovým systémom Buk, ktorý im do výzbroje poskytlo Rusko. Moskva však akýkoľvek podiel na tragédii odmieta.

RUSKO SA VYHÝBA SPRAVODLIVOSTI Krajina, ktorá chce hovoriť o pravde a ktorá by chcela ovplyvňovať osudy iných krajín,...

Posted by Andrej Kiska on Thursday, 30 July 2015

Súvisiace články