09.10.2015, 00:07

Rusi zbombardovali nemocnice. Môžu čeliť obvineniam z vojnových zločinov

Ruské bombardovanie poškodilo tri zdravotnícke zariadenia v Sýrii. Ak sa to preukáže, Rusko by mohlo čeliť obvineniam z vojnových zločinov.

Zdravotnícke zariadenia sa nachádzali takmer 50 kilometrov od územia kontrolovaného Islamským štátom (IS), tvrdí nezisková organizácia Lekári za ľudské práva (PHR) s centrálou v New Yorku spochybňujúc tak tvrdenia Rusov, že ich útoky sú v prevažnej miere zamerané na IS, píše portál Independent.

Obvinenia PHR prichádzajú v čase, keď ministerstvo zahraničia Spojených štátov tvrdí, že viac ako 90 percent ruských náletov v Sýrii nie je zameraných na IS či al-Káidu.

Widney Brown, programový riaditeľ PHR, označil tieto útoky za "neospravedlniteľné" a povedal, že zhoršujú už aj tak zúfalý stav zdravotného systému v Sýrii.

"Boj proti terorizmu neumožňuje žiadnej vláde roztrhať vojnové právo, ktoré výslovne chráni zariadenia a zdravie pracovníkov," povedal programový riaditeľ PHR.

"Tieto ruské akcie ničiace nemocnice držia pacientov a zdravotnícky personál v ohrození a obmedzujú prístup civilistov k zdravotnej starostlivosti," dodal Brown.

Podľa informácií PHR je potvrdené, že letecké útoky na zdravotnícke zariadenia sa uskutočnili. A to konkrétne dva nálety 2. októbra na poľnú nemocnicu v Latamehu na severe provincie Hamá- pričom bol zranený jeden zamestnanec a na zariadenie v Benine, ktorý sa nachádza v provincii Idlib.

O deň neskôr poškodil ruský nálet nemocnicu al-Burnas na severe Latakie v blízkosti tureckých hraníc.

Rusko potvrdilo, že viedlo bombardovanie v daných lokalitách v spomínaných termínoch, ale zároveň popiera, že by poškodilo zdravotnícke zariadenia. Tieto incidenty sa udiali po tom, ako nálety Spojených štátov v Afganistane zasiahli nemocnicu a zabili 22 ľudí. 

Súvisiace články