02.07.2015, 11:43

Česi vyvolali škandál. Na protest proti utečencom si priniesli šibenice

Na stredajšej demonštrácii proti imigrantom na Václavskom námestí v Prahe nieslo niekoľko ľudí drevené šibenice. Nápisy na nich nabádali k poprave "vlastizradcov".

Polícia však nijako nezasiahla, čo vzbudilo veľký odpor nielen na sociálnych sieťach, ale aj medzi politikmi. Minister vnútra Milan Chovanec bude po prezidentovi českej polície žiadať vysvetlenie.

Minister sa podľa svojich slov zaoberal demonštrácií ešte počas jej konania a následne žiadal jej policajné prešetrenie. Považuje ju totiž za nemiestnu. Tiež si myslí, že nosenie šibeníc na akcie je v strednej Európe neprípustné.

"Od policajného prezidenta budem chcieť vysvetlenie, prečo nezasiahli proti tým, ktorí mali šibenice v rukách," povedal minister Chovanec pre idnes.cz.


Zdroj: Yan Renelt, MF DNES

"Vidím tam náznak trestnej činnosti podnecovanie nenávisti k určitej skupine osôb," vysvetľuje právnička Klára Kalibová. Hlavne sa ale podľa nej celá demonštrácia nemala vôbec konať. To je podľa nej oveľa podstatnejšie než trestné stíhanie dvoch ľudí, ktorí budú ihneď nahradení.

Po skončení akcie boli kvôli prejavom fašizmu zadržaní niektorí pravicoví extrémisti. Polícia má celú akciu zdokumentovanú a svoj zásah považuje za adekvátny. Podľa hovorcu pražských policajtov Tomáša Hulana zatiaľ polícia nedostala žiadne sťažnosti na ich správanie počas akcie.

Na formu stredajšieho protestu už zareagovali niektorí politici. Podpredseda ľudovcov Marian Jurečka na svojom účte na Twitteri označil Okamurovu demonštráciu za vrchol populizmu.

zdroj: idnes.cz