18.11.2015, 10:43

Tureckí fanúšikovia hučaním prerušili minútu ticha

Tureckí fanúšikovia hučaním prerušili minútu ticha

Tureckí fanúšikovia prerušili pietny akt pred medzištátnym zápasom ich futbalistov s Gréckom. Počas minúty ticha za obete teroristických útokov v Paríži podľa agentúry Reuters hučali. 

Reportérka agentúry Reuters dokonca na svojom Twitteri napísala, že po hučaní nasledovalo kričanie hesla Allahu akbar (v preklade Boh je najväčší, pozn. red). 

Reakcia fanúšikov Turecka však nemá znevažovať 129 obetí útokov v uliciach Paríža, píše Independent. Podľa reakcií na sociálnych sieťach je to vyjadrenie názoru na prístup západného sveta. Futbalové tímy si počas medzištátnych zápasov rovnakým spôsobom neuctili obete teroristických útokov v Ankare. Pri nich zahynulo 11. októbra viac ako sto ľudí. 

"Bola to reakcia na nespravodlivosť, nehučali kvôli minúte ticha za obete v Paríži," napísal Mert Kılıçsoy. "Milióny ľudí umierajú v Turecku kvôli teroristickým útokom. Kde ste boli, keď v Ankare zahynulo viac ako 100 ľudí?" pýta sa.

Zápas spoločne sledovali aj premiéri oboch krajín Ahmet Davutoglu a Alexis Tsipras na znak zmierenia medzi susednými krajinami, ktorých vzťahy trpia nepríjemnosťami z minulosti. 

Tímy sa stretli prvýkrát za osem rokov a na vypredanom 17-tisícovom štadióne v Istanbule ho sprevádzali sprísnené bezpečnostné opatrenia. 

Podobné pietne akty sa diali na viacerých prípravných zápasoch v Európe. Jedným z nich bol aj súboj Anglicka, ktoré hostilo vo Wembley reprezentáciu Francúzska. Obete teroru v Paríži si uctila aj Žilina počas stretnutia slovenskej reprezentácie s Islandom.

Prípravný medzištátny zápas sa mal hrať aj v Nemecku, štadión v Hannoveri však museli evakuovať a zápas zrušiť. Na mieste bol totiž nahlásený bombový útok. Zrušený bol kvôli bezpečnostným hrozbám aj včerajší Španielska s Belgickom. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.