24.11.2015, 09:33

NATO potvrdzuje slová Turecka. Bodol nás komplic teroristov, tvrdí Putin

Turecká armáda dnes zostrelila na hranici so Sýriou ruské vojenské lietadlo Su-24. Podľa tureckej strany narušilo vzdušný priestor krajiny.

V Sýrii pri hranici s Tureckom sa dnes zrútilo vojenské lietadlo. Turecká redakcia televízie CNN oznámila, že lietadlo zostrelilo turecké letectvo, pretože sa stroj ocitol v tureckom vzdušnom priestore.

Turecká armáda dnes zostrelila na hranici so Sýriou ruské vojenské lietadlo Su-24. Podľa tureckej armády sa dostalo do tureckého vzdušného priestoru, čo ale ruské ministerstvo obrany poprelo. Obaja piloti sa katapultovali a stroj sa zrútil na sýrsku stranu hranice.

Najnovšie informácie hovoria, že jeden pilot zo zostreleného ruského lietadla je mŕtvy a druhého zajali turkménske sily.

Podľa prvých správ trosky dopadli na stany, v ktorých Turkméni bývajú. Ministerstvo obrany potvrdilo, že išlo o ruskú stíhačku Suchoj 24.

V Sýrii operujú stroje vedené USA, ale aj ruské lietadlá. Stroj spadol v provincii Latákíja na dedine, kde žije turkménska menšina.

Turecko, ktoré v sýrskom konflikte na rozdiel od Moskvy stojí proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, nedávno upozornilo Rusov, že uplatnia všetky svoje práva pri obrane hranice.

Reagovalo tak na správy, podľa ktorých ruské lietadlá operujú v oblasti obývanej sýrskymi Turkménmi. Varovanie bolo minulý týždeň tlmočené ruskému veľvyslancovi v Ankare, ktorého si turecké ministerstvo zahraničia predvolalo kvôli ruským útokom na pohraničné dediny.

Spolu s veľvyslancom bol povolaný aj vojenský atašé ruského veľvyslanectva, ktorému Turci povedali, že ruská armáda operuje príliš blízko tureckej hranice a zvyšuje tým možnosť, že Turecko bude musieť brániť svoje územie.

Navyše Ankara upozornila, že v týchto oblastiach nepôsobia príslušníci Islamského štátu ani iné teroristické skupiny, proti ktorým Rusko podľa svojich vyhlásení v Sýrii bojuje. Navyše vraj útoky nútia civilistov utekať z domovov a Turecko je tak vystavené ďalšej utečeneckej vlne.