26.10.2015, 00:00

Poľské voľby ovládla ženská trojka

O kreslá v parlamente a post premiéra bojovali političky.

Hlavnou témou počas včerajších volieb do oboch komôr poľského parlamentu nebola ani tak špekulácia o víťazovi, ako úloha žien v poľskej politike. Na vysokých postoch strán, ktoré mali najväčšiu šancu na úspech, a zároveň kandidátkami na post premiéra totiž stoja političky.

Nekonfliktná voľba

Ewa Kopacz, Beata Szydlo a Barbara Nowacka. To sú tri mená, ktoré dominovali poľským predvolebným kampaniam. Meno Ewa Kopacz je v politike dobre známe. Súčasná premiérka vlády stredopravicovej Občianskej platformy prevzala post na čele vlády i strany len minulý rok po tom, ako sa dovtedajší premiér Donald Tusk stal prezidentom Európskej komisie. Kopacz,58-ročná vyštudovaná pediatrička, v minulosti pôsobila ako hovorkyňa Sejmu, medzi rokmi 2007 a 2011 vie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.