26.06.2015, 00:00

Záchrana Grécka môže byť dočasná

Grécko šetrí viac ako Slovensko, ale ani to nestačí

Čaká Grécko agónia zadlženej krajiny alebo sa jeho trápenie ukončí? O tom rozhodovali včera v Bruseli veritelia na rokovaniach, ktoré sa pretiahli do konca týždňa (skončili sa po uzávierke). „Nie som optimista, že sa dnes dohodneme, ale zázraky sa dejú,“ povedal pred rokovaním Peter Kažimír, slovenský šéf rezortu financií. Ak bude finančná pomoc pokračovať, Grécko čakajú bolestné reformy, možno predčasné voľby, ale na konci tunela môže prísť rast ekonomiky. V prípade, že sa krajina odpojí od infúzií, čaká ju nejasná cesta bankrotu s mnohými negatívami.

Kľúčové bude to, či budú grécke reformné návrhy fungovať. Sú totiž postavené na vyšších daniach a menej na sekaní výdavkov. „Grécky plán je životaschopný, ale len v prípade, že ho bude nasledovať sľúbená investičná pomoc od EÚ,“ myslí si Alexander Kazamias, politológ z britskej Coventry Unive

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.