28.02.2014, 21:33

Lajčák spolu s partnermi z V4 navštívil Ukrajinu

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (28. februára 2014) absolvoval sériu rokovaní na Ukrajine, kde bol spoločne s ministrom zahraničných vecí Českej republiky Lubomírom Zaorálkom, ministrom zahraničných vecí Maďarska Jánosom Mártonyim a so štátnou podtajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky Katarzynou Pełczyńskou-Nalęcz. Partneri sa v Kyjeve stretli s premiérom Arsenijom Jaceňukom, s predsedom strany UDAR Vitalijom Kličkom, s úradujúcim ministrom zahraničných vecí Andrijom Deščycom, ako aj s predsedom frakcie Strany regiónov v ukrajinskom parlamente Oleksandrom Jefremovom. Misia predstaviteľov Vyšehradskej štvorky sa konala za súčinnosti a podpory vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej. Ministri na stretnutiach apelovali na nevyhnutnosť ďalšieho demokratického vývoja na Ukrajine a vyjadrili plnú podporu územnej celistvosti Ukrajiny. Zdôraznili, že jedine dialóg medzi všetkými aktérmi politického života povedie k upokojeniu a stabilizácii situácie. Zabezpečenie slobodných a férových prezidentských a parlamentných volieb rešpektujúcich vôľu občanov je jedným z kľúčových predpokladov pre legitímny a demokratický vývoj v krajine.

Ministri krajín V4 navštívili v Kyjeve ulicu Instytutska na Majdane, kde v uplynulých dňoch zahynuli desiatky demonštrantov ako aj príslušníkov poriadkových síl, a položili tam na znak piety a úcty smútočné kytice.

Ministri rokovali aj vo východoukrajinskom meste Doneck s tamojším gubernátorom Andrijom Šišackým a s primátorom mesta Oleksandom Lukjančenkom. Šéfovia diplomacií apelovali na ukrajinských partnerov, aby nedopustili prípadné opätovné snahy o silové riešenie situácie na Ukrajine. Zdôraznili, že práve v rôznorodosti, mnohokultúrnosti a multikonfesionalite spočíva sila Ukrajiny. M. Lajčák sa spolu s partnermi stretol aj s významným ukrajinským podnikateľom a poslancom ukrajinského parlamentu za Stranu regiónov Rinatom Achmetovom. Ministri ocenili, že R. Achmetov vyzýval počas demonštrácií k zdržaniu sa násilia a zabráneniu krviprelievania.