17.12.2015, 19:19

Zakážme zahraničné dovolenky, znie z Ruska. Hrozí styk so špiónmi

Zakážme zahraničné dovolenky, znie z Ruska. Hrozí styk so špiónmi

V Rusku sa množia návrhy na zákaz zahraničných dovoleniek. Hrozí všetkým zamestnancom štátnych úradov. Návrh podporil podpredseda branného výboru Štátnej dumy Viktor Vodolackij aj jeho kolega z ústavno-právneho výboru Vadim Solovjov.
Dovolenka v cudzine je podľa týchto politikov nemorálna a štátni úradníci sa navyše vystavujú hrozbe kontaktu s cudzími špiónmi.

Mnoho ruských byrokratov podľa agentúry TASS trávi v zahraničí okrem letnej dovolenky aj novoročné sviatky a pravoslávne Vianoce, pripadajúci na január. Podľa Vodolackého by štátni zamestnanci mali tráviť voľno v Rusku, aby v neistej medzinárodnej situácii boli rýchlo dosiahnuteľní.

"Zákaz výjazdu by tiež vylúčil možné provokácie voči našim ľuďom v cudzine," usudzuje poslanec.

Podľa Solovjova musia štátni zamestnanci pochopiť, že záujem štátu je prvoradý. "Obmedzenie niektorých práv v záujme bezpečnosti štátu nie je porušením ústavy," konštatoval Solovjov. "Veď štátni zamestnanci poznajú isté informácie, ktorých zverejnenie by mohlo štát poškodiť," dodal.

Štátni úradníci už vlani v decembri dostali neoficiálne upozornenie vlády, aby blížiace sa sviatky trávili radšej doma, napísal denník Izvestija. Na odporúčanie, motivované sankciami a finančnou krízou, ale mnohí z nich nedbali.

Médiá vtedy preberala najmä kauza vicegubernátora Oriolskej oblasti Alexandra Rjavkina, ktorý sa oslavou Nového roka v Karlových Varoch dokonca chválil na facebooku.

Ani tento rok sa ale možno ruskí byrokrati nemusia zahraničnej cesty vzdať. Denník Izvestija zverejnil zoznam krajín, ktoré by podľa poslaneckých návrhov mohli byť z turistického embarga vyňaté. Ide o Čínu, Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan, Indiu a Pakistan.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.