29.12.2014, 12:22

Grécko čakajú predčasné voľby. Akciové trhy sa prepadli

Grécky parlament ani v treťom, poslednom kole hlasovania nezvolil dnes nového prezidenta - nástupcu Karolosa Papuliasa - a otvoril tak cestu pre predčasné voľby. Informovali o tom svetové agentúry.

Kandidát koaličnej vlády, bývalý eurokomisár Stavros Dimas, nezískal potrebných 180 hlasov v 300-člennom parlamente. Vláda Grécka má teraz desať dní na to, aby rozpustila parlament a vypísala predčasné voľby.

Na základe gréckej ústavy sa predčasné voľby musia konať najneskôr do začiatku februára budúceho roka.

Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že vládnuca koalícia gréckeho premiéra Antonisa Samarasa zaostáva za Koalíciou radikálnej ľavice (Syriza), ktorá chce znova rokovať o podmienkach medzinárodných pôžičiek pre Grécko a uvoľniť prísne úsporné opatrenia z uplynulých rokov, hoci náskok Syrizy sa v uplynulých týždňoch zmenšil.

Prepad akcií
Grécke akcie sa prepadli ešte ráno pred tým, ako poslanci nepodporili Dimasa na poste hlavy štátu. Podľa prieskumov verejnej mienky by totiž nové voľby vyhrala ľavicová Syriza. Budúcnosť krajiny by bola pod jej vedením nejasná, pretože strana otvorene vystupuje proti úsporným opatreniam a chce vyjednať nové podmienky záchranného balíka.

Proti takémuto scenáru sa vyjadril nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. "Nové voľby na gréckom dlhu nič nezmenia. Každá vláda sa musí riadiť dohodami, ktoré podpísali ich predchodcovia," vyhlásil.
 

ECB chce čakať
Európska centrálna banka (ECB) požiadala grécke úrady o vyjadrenie o tom, ako sa má pokračovať v revízii záchranného balíka pre krajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Je na gréckych voličoch, aby rozhodli o budúcom zložení parlamentu a vlády. Nebudeme zasahovať ani sa vyjadrovať k tomuto demokratickému procesu," píše ECB vo vyhlásení. "Počkáme na názory a návrhy gréckych úradov o najlepšom možnom pokračovaní v revízii a prediskutujeme to s Európskou komisiou a MMF."

ECB zároveň uviedla, že Grécko dosiahlo "v posledných rokoch pozoruhodný pokrok pri stabilizovaní verejných financií a reforme hospodárstva". Podľa nej by krajina už budúci rok mohla obnoviť hospodársky rast.