03.12.2014, 12:40

Wall Street Journal či Bloomberg. Ficove varovanie pred vojnou si všimol svet

Premiér Robert Fico včera na HNClube vyhlásil, že na 70 percent hrozí veľký konflikt.

Bloomberg, Wall Street Journal či Businessweek. Varovanie nášho premiéra Roberta Fica pred nárastom konfliktu na Ukrajine do obrovských rozmerov si všimli najprestížnejšie médiá na svete. Všetky zaujalo Ficovo vyjadrenie, že so 70-percentnou pravdepodobnosťou hrozí v regióne seriózny vojenský konflikt.

„Hovorím o širšom konflikte. Nie iba konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom,“ povedal Fico na včerajšom diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub. Zároveň vyzval Európsku úniu, aby sa pokúsila predísť tomuto scenáru a vyslala na východ mierové signály. Fico pripustil, že k tomuto úsiliu nájsť mierové riešenie by sa mohlo pridať aj Slovensko. Európska únia však podľa neho hrá zatiaľ v tomto prípade až „tretie husle“. Boj o Ukrajinu je hlavne vecou Ruska a Spojených štátov.


Čítajte viac:

Na 70 percent hrozí veľký vojenský konflikt kvôli Ukrajine, vyhlásil Fico

Fico naznačil demisiu aj na Facebooku. Ukážte sa, odkázal Hlinovi a spol.


Pozrite si fotogalériu z HNClubu, na ktorom premiér hovoril o vojenskom konflikte

Spor veľmocí môže pokračovať. Podľa správ média Businessweek Rusi stále posielajú ťažkú vojenskú techniku cez hranice s Ukrajinou a podporujú tak proruských separatistov.

Svetové média si všimli záujem lídra zo Slovenska o Ukrajinu a jej možný vstup do Európskej únie. Neunikla im však poznámka k členstvu v NATO. To by bola podľa Fica „zbytočná provokácia“.

Konflikt na Ukrajine si vyžiadal od začiatku roka viac ako štyri tisíc obetí. Zranených počítajú na desiatky tisíc. A napätie sa zrejme neupokojí ani s nástupom novej ukrajinskej vlády. Tá viní z konfliktu Moskvu a opakovane, aj keď neúspešne ju podľa svetových médií žiada o zastavenie dodávok zbraní proruským separatistom.[[{"type":"hn-image","fid":"455087","style":"600xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"455088","style":"600xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]]

Súvisiace články