05.03.2015, 17:19

Rusko spustilo lavínu neohlásených manévrov. Testuje aj nukleárne strely

Rusko v týchto dňoch spustilo celú lavínu vojenských manévrov hneď na niekoľkých miestach. Na Balte Rusi skúšajú delostrelectvo, na Kryme protivzdušnú obranu. V Tatarstane zase testujú pripravenosť nukleárnych balistických striel.

Séria cvičení na niekoľkých miestach prichádza len deň potom, čo do Čierneho mora vplávala flotila vojnových lodí NATO k spoločnému výcviku s tureckým, bulharským a rumunským námorníctvom.

"Vykonávame neohlásenú skúšku stavu a bezpečnostných predpisov jadrových zbraní," uviedlo v oficiálnom vyhlásení veliteľstvo ruských strategických síl. Previerka pripravenosti prebieha u jednotky v Joškar-Ola (v preklade Červené Mesto) asi sto kilometrov od Kazane. Tá je vyzbrojená medzikontinentálnymi balistickými raketami Topol.

Na juhu Ruska potom začala previerka protivzdušnej obrany. Do cvičenia sa podľa ruského ministerstva obrany zapoja aj jednotky rozmiestnené na polostrove Krym. Ten Rusko pred rokom anektovalo na úkor Ukrajiny.


Medzikontinentálná balistická strela RT-2PM Topol.

"Do cvičenia je zapojených vyše dvetisíc vojakov a okolo päťsto kusov vojenskej techniky a zbraní," informovala ruské ministerstvo obrany. Celkovo sa manévre týkajú tucta ruských vojenských oblastí južného a severného Kaukazu - cez spomínaný Krym až po základne v Arménsku, Južné Osetsko a Abcházsko.

Ďalšie cvičenia začali na pobreží Baltského mora v ruskom Kaliningrade. Manévre majú preveriť ruské delostrelectvo a potrvajú až do konca marca.

Podľa oznámenia veliteľstva Západného vojenského okruhu sa do manévrov zapojí zhruba 700 vojakov a 150 kusov zbraní celého spektra ruskej výzbroje. Od samohybných kanónov „Hyacint“, raketometov „Grad", cez samohybné húfnice „Akacija" a "Gvozdika", mínomety "Nona" a "Podnos" až po protitankové strely "Konkurz".

"Počas cvičenia v teréne budú musieť strelci zvládnuť viac ako sto rôznych úloh," konštatovala správa veliteľstva s tým, že dôraz bude kladený predovšetkým na skrytý pohyb terénom a údery na nepriateľa z rôznych vzdialeností.

V Kaliningrade už v utorok navyše tiež odštartovalo cvičenie raketových útvarov ruskej Baltskej flotily, ktoré vyvrcholia ostrými streľbami koncom mesiaca.

zdroj: idnes.cz