02.03.2013, 14:45

Pozrite sa, kde má katolícka cirkev najviac majetku

Vatikán tají svoj majetok už stáročia. Stredoveká prax však vedie k rôznym špekuláciám.

Jednou z posledných vecí, ktorú ešte pred rezignáciou stihol urobiť pápež Benedikt XVI., bolo vymenovanie nového šéfa Ústavu pre veci viery, ktorý je známejší pod označením "vatikánska banka".

Výberom nemeckého právnika Ernsta von Freyberga zaplnil osem mesiacov prázdne miesto na čele jednej z najvplyvnejších a najmenej priehľadných finančných inštitúcií vo svete. Z neho odstúpil už vlani v máji Ettore Gotti Tedeschi, ktorého talianske úrady vyšetrovali pre podozrenie z prania špinavých peňazí.

Katolícky svet teraz čaká nielen na nového pápeža, ale aj na zverejnenie správy cirkevnej komisie, ktorá preveruje špekulácie o vatikánskej korupcii. Podľa talianskeho denníka La Repubblica si pápež túto tridsaťstranovú správu už prečítal. "To, čo je v nej napísané, môže byť jedným z dôvodov jeho rezignácie," hovorí český historik Jaroslav Šebek, ktorý sa zaoberá cirkevnými dejinami. Podľa denníka sa v materiáli často vyskytujú slová homosexualita, korupcia a vatikánska banka.

Benedikt XVI. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Katolícky svet teraz čaká na nového pápeža, ktorý príde po Benediktovi XVI.

Financie Svätej stolice aj majetok katolíckej cirkvi pritom zostávajú pohľadu verejnosti skryté už po celé stáročia. Cirkevný majetok bol preto oddávna predmetom nielen škandálov, ale aj ostrých stretov so svetskou mocou. Tie často viedli k neprehľadným intrigám, pri ktorých sa stretávali jednotlivé kuriálne klany a ich posledným výhonkom je teraz pápežská rezignácia.

Všetko môže byť ešte komplikovanejšie. Kanadský publicista Kevin Annett na svojom webe tvrdí, že v pozadí pápežovho pádu stojí vatikánsky štátny tajomník Tarcisio Bertone. Druhý muž po pápežovi podľa Annetta na rozdiel od Benedikta XVI. o žiadnu transparentnosť vatikánskych financií nestojí.

Na druhej strane, jeho postavenie v posledných týždňoch slabne. Kritika stredovekého tajnostkárstva silnie, medzi nemeckými, írskymi a americkými biskupmi, pripomína Annett, sa s istým nadsadením hovorí o odtrhnutí a o "druhej reformácii". To kúria nemôže brať na ľahkú váhu, pretože americkí a nemeckí katolíci patria medzi najpočetnejších a najbohatšie, ako vyplýva z prepočtov kresťansky orientovaného austrálskeho webu One-Faith-of-God.org.

Kde majú katolíci najviac majetku (obrázok sa zväčší po kliknutí)

ihned.cz