03.11.2015, 00:00

S Turkami zlepšíme vzťahy, sľubuje po voľbách Európa

Víťazstvo strany prezidenta Erdogana potešilo Brusel. Vzťahom Ankary s Kurdmi však hrozí zhoršenie.

Zbližovanie sa s Európskou úniou, boj proti islamistom či vzťahy s Kurdmi. Aj to budú ostro sledované témy, ktorými bude v nasledujúcich štyroch rokoch zápasiť jednofarebná turecká vláda Strany spravodlivosti a rozvoja. Práve tábor autoritatívneho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana suverénne zvíťazil v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách a získal dostatok mandátov na to, aby vládol v 80-miliónovej krajine sám.

Pomohli nacionalisti

Prieskumy i analytici predpokladali, že turecké voľby dopadnú rovnako ako tie júnové, po ktorých sa Erdoganovmu táboru nepodarilo zostaviť vládu. Deväťpercentný nárast zisku Strany spravodlivosti a rozvoja, ktorá je pri moci už 12 rokov, netipoval nikto.

Prezident Erdogan medzitým vyzval svet, aby rešpektoval výsledky volieb. „Vôľa národa prvého novembra ukázala, že si vyberá stabilitu,“ uviedol prezident v prvej povolebnej reakcii.

Je však víťazstvo vlády súčasného premiéra Ahmeda Davutogla naozaj známkou stability?„Záleží n

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.