17.09.2015, 00:00

Gréckeho premiéra čaká boj

Helénska republika v nedeľu rozhoduje o novej vláde. Čeliť bude rekordnej nezamestnanosti i rekapitalizácii bánk.

Už tretíkrát v tomto roku pôjdu grécki občania k hlasovacím urnám. Túto nedeľu si budú voliť nového premiéra a s ním aj vládu, ktorá povedie krízou zmietanú krajinu cestou reforiem a striedmosti. Najvážnejšími kandidátmi na získanie kresla na čele vlády je predseda Syrizy a expremiér Grécka, ktorý podal v polovici augusta demisiu, Alexis Tsipras a predseda opozičnej strany Nová demokracia, Evangelos Meimarakis. Nech však vyhrá ktokoľvek, pred sebou má náročnú úlohu. Bude kormidlovať krajinu, v ktorej nezamestnanosť rastie do rekordných čísel, bankový systém je rozvrátený a na ktorú medzinárodní veritelia tlačia, aby dodržala podmienky stanovené tretím záchranným balíčkom.

Náročné úlohy

Post dočasného ministra krajiny od Tsiprasovej demisie zastáva sudkyňa Vassiliky Thanou, no tú už onedlho nahradí novozvolený kandidát. Nového premiéra, ktorého meno sa dozvieme už v nedeľu, čaká už

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.