30.12.2014, 09:17

V Jávskom mori sa našli trosky. Môžu byť zo zmiznutého lietadla

Posádka indonézskeho lietadla spozorovala dnes na hladine mora neďaleko pobrežia indonézskeho ostrova Borneo trosky, ktoré by podľa indonézskeho ministerstva dopravy mohli pochádzať z dopravného lietadla spoločnosti AirAsia, ktoré v nedeľu zmizlo nad Jávskym morom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Indonézska televízia odvysielala dnes zábery pomerne veľkých predmetov červenej alebo oranžovej a bielej farby, plávajúcich na hladine mora. Podľa odvysielaných záberov mal jeden z nich dĺžku niekoľko metrov.

"Tie trosky sú červené a biele. Práve zisťujeme, či pochádzajú z lietadla. Pravdepodobne pochádzajú z trupu lietadla," uviedol šéf sekcie leteckej dopravy indonézskeho ministerstva dopravy Djoko Murjatmodjo.

Airbus A320-200 nízkonákladovej leteckej spoločnosti AirAsia so 162 ľuďmi na palube sa stratil v noci na nedeľu počas letu z indonézskeho veľkomesta Surabaya do Singapuru. Panuje domnienka, že spadol do Jávskeho mora.

Rozsiahleho pátrania po zmiznutom lietadle v oblasti Jávskeho mora sa zúčastňuje 30 lodí indonézskeho námorníctva, päť lietadiel, tri vrtuľníky a niekoľko vojenských lodí. Svoje lode a lietadlá poskytli aj Singapur, Malajzia a Austrália.