21.09.2015, 14:05

Nemecko: Maiziere navrhol, aby EÚ prijímala migrantov priamo z krízových oblastí

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere prišiel dnes s vlastnou iniciatívou, na základe ktorej by Európska únia mala prijať určitý väčší počet utečencov priamo z krízových oblastí.

V prípade uplatnenia takéhoto postupu by bolo možné obísť pašerácke siete a umiestniť ďalších žiadateľov o azyl mimo územia EÚ, uviedol Maiziere, ktorého citovala agentúra AP.

Šéf nemeckého rezortu vnútra zdôraznil, že ide o jeho "osobnú iniciatívu". Nešpecifikoval pritom, aký počet utečencov by mala EÚ priamo z krízových oblastí prijať.

Maiziere si predstavuje, že by sa ním navrhovaný systém realizoval formou "veľkorysých" kvót, na základe ktorých by sa azylanti rozdelili medzi jednotlivé členské štáty únie.

Ďalší migranti, ktorí budú prichádzať do EÚ, by sa podľa nemeckého ministra potom mohli umiestňovať do "bezpečných oblastí" mimo Európy.

Nemecko je hlavnou cieľovou destináciou pre väčšinu z desaťtisícov migrantov, ktoré v súčasnosti prichádzajú na starý kontinent. Do konca tohto roku by do Nemecka malo podľa oficiálnych odhadov prísť minimálne 800.000 utečencov; je však možné, že sa ich počet priblíži až k miliónu.