22.12.2013, 17:17

Švédsko zažilo pochod. Proti rasizmu

Švédska polícia dnes oznámila, že viac ako 15.000 ľudí sa dnes zúčastnilo na zhromaždení proti minulotýždňovému útoku neonacistov na predmestí hlavného mesta Štokholm. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca polície Kjell Lindgren povedal, že dnešná demonštrácia bola pokojná. Podporné zhromaždenia sa tiež konali v meste Malmö v južnej časti krajiny a v meste Lulea na severe.

Demonštrácie boli organizované ako reakcia na minulotýždňový incident, keď asi 50 pravicových extrémistov zaútočilo na juhoštokholmskom predmestí Kärrtorp na stovky účastníkov riadne ohláseného mítingu proti aktivitám neonacistov v tejto mestskej časti švédskej metropoly.

Na prepadnutých lietali fľaše a petardy, situácia si vynútila zákrok asi 30 policajtov, jeden z nich utrpel pri tom zranenia. Švédska polícia zadržala 28 podozrivých. Za útok prevzala zodpovednosť neonacistická skupina Švédske hnutie odporu. Samotný míting prebiehal podľa očitých svedkov až do útoku celkom pokojne. Medzi účastníkmi boli početné rodiny s malými deťmi.